«Під час війни я втратив трудову книжку. Пенсію оформити не встиг. Зараз мені 63 роки, і я перебуваю за кордоном. Що робити?
Сергій Будько, лист надійшов на електронну пошту редакції»
В цьому випадку можемо вам лише поспівчувати, адже одразу постають як мінімум дві проблеми. По-перше, неможливо визначити право на пенсію, якщо не підтвердити достатню кількість стажу. По-друге, право на пенсію взагалі ставиться під сумнів, якщо ви перебуваєте за межами України.
Нагадаємо, що для призначення пенсії за віком в 2023 році при досягненні 60 років людині необхідно мати не менше 30 років стажу. З кожним наступним роком ця планка зростатиме ще. Якщо стажу менше, то пенсія призначається в 63 або 65 років – тут існує певна градація.
Наприклад, якщо вам вже 63 роки і ви хочете оформити пенсію за віком саме в поточному, 2023 році, то необхідно підтвердити наявність хоча б 20 років стажу. В наступному році від вас вимагатимуть вже не менше 21 року стажу.
А от для оформлення пенсії, скажімо, в 65 років, тобто в 2025 році, вам буде достатньо мати 15 років стажу. Якщо і стільки стажу не назбирається, то буде розглядатися питання про оформлення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію (за умови, що у вас немає інших засобів для існування).
Важливо знати, що основним критерієм підтвердження стажу після 1 січня 2004 року є не трудова книжка, а дані про сплату страхових внесків. Якщо після зазначеної дати ви офіційно працювали і відрахування з вашої заробітної плати в повному обсязі надходили до Пенсійного фонду, то стаж за весь цей період зарахують на підставі даних так званого персоніфікованого обліку (даних, що містяться в державному реєстрі застрахованих осіб). Їх можна передивитися, зокрема, в особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України або, наприклад, в застосунку «Дія» (довідки форми ОК-5, ОК-7). Фактично це дані про весь страховий стаж людини, починаючи з 2004 року.
Очевидно, що цих даних у вашому випадку все одно трохи не вистачить. Тому у разі втрати трудової книжки стаж за більш ранні період треба підтверджувати довідками з місця роботи або архівними документами. Також варто знати, що навчання до 2004 року і служба в армії зараховуються до загального стажу на підставі диплому та військового квитка відповідно (або довідок з місця навчання або військкомату).
Однак навіть якщо уявити, що ви підтвердили необхідний стаж, то постає питання, як оформити пенсію. За законом, пенсія виплачується щомісяця або поштою за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера, або через установи банків. Раніше заява на призначення пенсії подавалася майбутнім пенсіонером особисто до місцевого органу Пенсійного фонду. На сьогодні існує можливість оформити пенсію дистанційно або через згаданий портал електронних послуг ПФУ, або навіть через застосунок «Дія».
Більше того, у період дії воєнного стану і протягом трьох наступних місяців після його припинення заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна надіслати з-за кордону поштою. Це стосується саме тих осіб, які у зв’язку з агресією рф тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця.
Разом з тим варто розуміти, що у разі виїзду за кордон на постійне місце проживання право на виплату української пенсії повністю втрачається. Певні виключення можуть бути в тому разі, якщо між Україною і країною, до якої переїхала людина, є спеціальна угода щодо співпраці у сфері пенсійного забезпечення.
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…