Спочатку давайте розберемося, що таке нерозподілена і невитребувана земельна частка (пай). Отже, відповідно до статті 13 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»*, нерозподіленою земельною ділянкою є земельна ділянка, яка підлягає розподілу, але відповідно до протоколу про розподіл земельних ділянок не була виділена власнику земельної частки (паю).
Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).
Такі нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку. Це фіксується у договорі оренди земельної ділянки. З моменту державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку договір оренди припиняється.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ. У разі якщо договір оренди невитребуваної (нерозподіленої) земельної ділянки, переданої в оренду, закінчився у зв’язку з набуттям права власності на неї до збирання врожаю, посіяного орендарем, він має право його зібрати. Причому власник земельної ділянки має право на відшкодування збитків, пов’язаних з тимчасовим зайняттям земельної ділянки колишнім орендарем. Розмір збитків визначається пропорційно до орендної плати з дня припинення договору до дня збирання врожаю.
Після 1 січня 2025 року такі невитребувані земельні частки (паї) за заявою відповідної ради (селищної, сільської або міської) на підставі рішення суду передаються у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані. І визнаються безхазяйними.
За позовом, власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцю у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини суд може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення. У разі відсутності земель сільськогосподарських угідь колективної власності така земельна частка (пай) може бути виділена в натурі (на місцевості) за рахунок земель запасу комунальної власності відповідної територіальної громади (за наявності таких земель).
Відповідно до пункту 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (поточна редакція від 05.10.2023 року), речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
Тож державні акти, що були видані до 1 січня 2013 року, – чинні. Але державний акт на земельну ділянку рожевого (червоного) кольору не містив кадастрового номеру. Ця ділянка не була виділена в натурі та не мала меж. Вам потрібно обов’язково переоформити земельну ділянку, має бути зроблена кадастрова зйомка, розроблена технічна документація. Ви повинні знати: якщо земельна ділянка не має кадастрового номера, то таку ділянку неможливо продати, подарувати, здати в оренду.
Таким чином, маючи на руках необхідні документи, ви можете звернутися до державного реєстратора для проведення реєстраційних дій.
Вікторія Гусакова, позаштатний юрист
*Закон «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» № 899-IV від 05.06.2003 року (в редакції від 31.03.2023 року).
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…