На прикладі нашого читача, вірніше – його дружини, покажемо механізм розрахунку пенсії за віком. Гадаємо, ці розрахунки будуть цікавими й іншим нашим читачам.
«За радянських часів дружина мала максимальну пенсію – 120 рублів. А сьогодні розмір пенсії складає 3120 гривень. Якщо перевести на долари, то раніше пенсія була 140 доларів, а зараз – 84 долари. За логікою Пенсійного фонду, ми самі винні, бо у двохтисячних роках написали заяву на перерахунок пенсії за новою системою. Скільки разів до них не зверталися, там весь час відповідають, що пенсію розраховано правильно. Пенсія маленька, тому її постійно дотягують до прожиткового мінімуму. Але є ще доплата за понаднормовий стаж, за вік і дітей війни. Мені вже 89 років, а моїй дружині 85. Допоможіть розібратися, щоб їй виплатили нормальну пенсію.
Михайло Іванович, м. Біла Церква»
Насамперед, слід сказати, що ви ні в чому не винні. За радянських часів ваша дружина отримувала пенсію відповідно до тодішнього законодавства. З 1992 року Україна перейшла на власну пенсійну систему. А з 2004 року правила змінилися ще раз, коли разом з ухваленням Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було проведено масштабну пенсійну реформу. Тоді всі раніше призначені пенсії були автоматично перераховані за новими правилами, незалежно від того, писали люди якісь заяви чи ні.
Допомогти збільшити пенсію ми навряд чи допоможемо. Впевнені, що вона дійсно розрахована правильно, принаймні відповідно до чинного законодавства. Інше Розбираємося в цифрах
Для розуміння загальної картини можемо лише приблизно показати механізм розрахунку пенсії, спираючись на наявні дані про стаж і зарплату вашої дружини. До свого листа ви додали відповідь з Пенсійного фонду, датовану 2009 роком. І хоча дані в ній дещо застаріли, нам цього достатньо, щоб показати, як пенсію розраховано на сьогодні.
За основу беремо три ключові параметри:
коефіцієнт стажу – 0,29417 (відповідає 29 рокам і 5 місяцям стажу);
індивідуальний коефіцієнт зарплати – 1,00728 (виведений на основі довідки про зарплату за 1971-1975 роки і говорить про те, що зарплата на той час була приблизно на тому ж рівні, що середня по країні);
середня зарплата в Україні за певні роки – 7405,03 гривні (цей показник використовується після індексації з 1 березня 2023 року для усіх пенсій, призначених за звичайною формулою до 2018 року).
Знаючи ці параметри, визначаємо основний розмір пенсії за віком станом на сьогодні:
7405,03 х 1,00728 х 0,29417 = 2194,20 гривні.
При цьому загальний розмір пенсійної виплати становить 3120 гривень. Отже структура її складових може мати такий вигляд:
Зверніть увагу на останній пункт. Одне з нововведень, запроваджених з 1 березня 2023 року, свідчить, що у жінок, яким понад 80 років, за наявності не менше 20 років стажу загальний розмір пенсії не може бути меншим за 3120 гривень. За нашими підрахунками, пенсія вашої дружини з усіма надбавками становить 2949 гривень. Тому до неї додається ще 171 гривня, щоб загальний розмір пенсійної виплати був не нижчим за 3120 гривень. Ось така математика.
Оголошено видачу безкоштовних продуктів харчування. Встигніть отримати свій продуктовий набір.
Російські війська продовжують обстрілювати мирні населені України. На фронті ситуація залишається складною.
Чи зміниться суми в рахунках за комуналку в грудні. Яким буде тариф на електроенергію?
Щоб якомога довше зберегти сало, багато господинь поміщають його в морозильну камеру. Але скільки можна…
25 листопада в Україні відзначають Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Християни вшановують…
Якщо ви любите експериментувати, цей рецепт домашньої випічки вам обов'язково варто спробувати.