Статті

Променева діагностика: МРТ, рентген, КТ – чим відрізняються види обстеження

Флюорографія і рентген

Флюорографія, як і рентген, застосовується для того, щоб отримати двовимірний знімок грудної клітки, оцінюється переважно стан легень. Флюорографічне дослідження дозволяє оцінити проблеми лише в області грудної клітки. Рентген – виконати знімки в нестандартних проекціях із захопленням сусідніх областей. Тому при підозрах на серйозні патології буває так, що пацієнта після флюорографії відправляють на рентген.

Що старіша апаратура використовується, то більшою є доза опромінення на рентгені та флюорографії, гіршою є якість знімка. На старих аналогових флюорографах можна отримати знімки меншого розміру та якості, ніж на рентгенівських. На нових цифрових апаратах немає різниці між рентгеном та флюорографією при виявленні туберкульозу, пневмонії ані за дозою опромінення, ані за якістю знімка.

Комп’ютерна томографія (КТ)

Комп’ютерна томографія – це також рентгенологічний метод дослідження, під час якого виконується серія пошарових знімків тіла у поперечному перерізі. Комп’ютерна програма об’єднує дані усіх знімків у тривимірну модель, яка відображається на моніторі.

Чим ще, крім тривимірного знімка, відрізняється рентген від КТ? Комп’ютерна томографія детальніша та інформативніша, ніж плоский знімок, але і доза опромінення більша. Що новішим є обладнання, то краще програма обробляє дані, і для створення знімка потрібна менша доза опромінення. При виявленні деяких патологій легень, серця, інших органів грудної клітки стандартна рентгенографія не покаже усіх змін. Так, наприклад, при діагностиці коронавірусної пневмонії, вибираючи, який метод використовувати – рентген легень або КТ, лікарі віддавали перевагу томографії. Тільки КТ здатна показати типові зміни, спричинені вірусом у легенях. На стандартних знімках пневмонії може бути не видно.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

Принципова відмінність МРТ, яка приходить на зміну променевим методам діагностики, полягає в тому, що для візуалізації зображення внутрішніх органів використовуються радіохвилі з частотою, суттєво нижчою за ту, яка здатна спричинити негативний вплив на організм людини.

Проведення МРТ коштує досить дорого. Зате за допомогою МРТ можна діагностувати навіть ті патології, які мають розміри у кілька міліметрів, тоді як за допомогою рентгену помітити невеликі патологічні зміни можна не завжди.

Світлана Комісаренко

Новое на сайте

  • Новини

“Ощадбанк” змінює правила: як це вплине на ваші фінанси

Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…

22/11/2024 11:42
  • Новини

Стартує прийом заявок на отримання новорічних подарунків поштою для дітей

Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…

22/11/2024 10:53
  • Статті

Ефективне використання перев’язувальних матеріалів та бинтів

Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…

22/11/2024 10:25
  • Новини

Про це знають не всі: які пільги та доплати належать дітям війни в Україні

Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.

22/11/2024 09:46
  • Новини

Є 10 днів: кому із пенсіонерів потрібно надати персональні дані, інакше виплат не буде

Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…

22/11/2024 08:56
  • Новини

У наслідок ворожої атаки на Суми є загиблі і поранені – воєнне зведення 22 листопада

На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…

22/11/2024 08:25