Днями зустрівся зі своїм старим знайомим, з яким давно не бачилися. «Як справи, земляче?» – запитую. Він махнув рукою: «Які там тобі справи. Голова вже не варить. Ось іду і не можу згадати – вимкнув світло у коморі чи горить лампочка. Пам’ять притупляється. Ходив до лікаря, а він заспокоїв тим, що у всіх людей похилого віку пам’ять дає збої. І порадив частіше заглядати у паспорт».
А я порекомендував тренувати пам’ять, бо без неї голова, що ліхтар без світла. Як тренувати? Способів багато.
Один із них – читання вголос. Як мені сказав психолог, воно активізує префронтальну кору, яка відповідає за розстановку завдань та самоорганізацію. Почав я застосовувати голосне читання і відчув – допомагає.
Перестав шукати телефон, якщо він у мене в руці. Почав також регулярно розгадувати кросворди, судоку, головоломки.
Спілкуючись з тими, кому вже за сімдесят з «хвостиком», дізнавався, що одні з них стимулюють розумовий процес вирішенням арифметичних завдань, так би мовити, повертаючись за шкільну парту. Багатьом допомагає запам’ятовування віршів, тримає у тонусі старечу пам’ять і вивчення іноземних мов.
Так, моя знайома Ніна Кальфа, якій цього року виповнилося 97 років, у свої дев’яносто почала вивчати англійську мову, щоб прочитати Шекспіра в оригіналі.
Відкриваючи «секрети» свого довголіття, вона сказала, що треба наповнювати своє життя чимось цікавим, захоплюючим. І, пославшись на Гете, процитувала: «Нічого так не слід остерігатися у старості, як лінощів та неробства».
І нагадала, що римський сенатор Марк Катон вивчив грецьку мову у 80 років, Бернард Шоу творив до 90 років, Софокл у цьому віці писав драми. Сократу було 70 років, коли він опанував мистецтво гри на кількох музичних інструментах. Гете закінчив свого «Фауста» у 80 років.
Саме зустрічі з такими людьми, як Ніна Кальфа, на журналістських шляхах-дорогах спонукали мене до написання цього матеріалу, щоб люди похилого віку не втрачали віри у свої сили. Нагадати їм, що саме посильна кожному праця і творчість уповільнюють прихід старезності та в’янення. У цьому переконався на власному досвіді.
Три роки тому (а нещодавно мені «стукнуло» 86) побачив у «Фейсбуку» запрошення: «Грайте у шахи з друзями». Почав грати, адже в далекому минулому любив «поганяти» по картатій шахівниці фігури. Захоплення пройшло, а тепер ось, на старості, потягнувся до шахів.
Після першого року гри я 49 відсотків із зіграних партій здав на милість суперникам, а 51 відсоток записав у свій актив. І мене з таким підсумком зарахували до Міжнародної ліги шахів, у якій беруть участь представники багатьох країн світу. Так я став представляти Україну на цій спортивній арені, пишаючись тим, що поруч із моїм фото розташований Державний прапор України – наш святий символ, наша сила.
Зіграв уже з шахістами із сімдесяти держав. Домігся права стати членом клубу «Легенда». І вже у його складі неодноразово був призером та переможцем у своїх дивізіонах, у кожному з яких беруть участь 50 спортсменів. На початку вересня зробив собі подарунок до 86-річчя: посів перше місце. Для перемоги мені довелося виграти 71 партію і 11 звести в нічию. Тож пам’яті ніколи не було лінуватися.
Втішно, що багато колег з шахових баталій пишуть добрі слова на адресу України, виставляють у своїх даних Державний прапор нашої держави, голуба світу у синьо-жовтому кольорі.
***
Написав ці рядки, сподіваючись, що читачі не звинуватять мене в нескромності, і з однією лише метою: порадити тим, у кого проблеми з пам’яттю, не поспішати старитися і тренувати її. І, як писав мудрий Гюго, частіше згадувати в сутінках повсякденного буття про сонячні години ранку.
Віктор Мамонтов, заслужений працівник культури України та Молдови
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…