У земному житті ми любимо своїх родичів, дбаємо про них, а вони люблять нас. Коли людина переходить із тимчасового життя у вічне, кохання і турбота рідних про неї часто кудись зникають. Ми відспівали покійного, поховали, згадали – і здається, що зв’язок із ним перервався, ми ніколи його не побачимо, стосунків із ним більше не існує. Однак під час відспівування ми чуємо, що у Бога немає мертвих, у Нього живі всі. Можливо, це складно усвідомити, але так і є.
Після закінчення земного життя ми всі потрапимо на суд до Бога, хочемо того чи ні. Найстрашніше, що там, перед Престолом Божим, ми усвідомлюємо всі свої гріхи та пристрасті, але покаятися і щось виправити будемо вже не в змозі. Тому люди, які залишилися жити на землі – родичі, друзі, близькі – моляться, щоб Господь пробачив гріхи, які людина свідомо чи мимоволі здійснила протягом свого життя. Святі навчають нас, що це надзвичайно важливо, і померлим наша молитва не просто потрібна – вона їм необхідна.
Часто у храмі запитують: що мені зробити, щоб померлому стало якомога краще, яку службу замовити, куди що подати? Як правило, люди хочуть заплатити і піти зі спокійною совістю. Скажу так: у молитві про покійного є три складові.
Ми не можемо купити милість Божу за гроші. Якщо людина приходить у храм, щоб замовити літургію або панахиду, і йде з порожнім серцем, не помолившись, який сенс у тому, що вона туди приходила? Чим така людина відрізняється від язичника, який приніс жерцю плату і пішов – а той уже сам знає, що робити далі? Молитва – це не обряд. Вона вимагає настрою вашої душі, праці вашого серця.
Протоієрей Микола Марковський
Жодного регламенту немає, але люди, які надмірно захоплюються цим, забувають, що там їх немає, немає наших близьких, там є наші спогади, квіти, хрест, могила, а вони в іншому місці, зовсім іншому. Їхня душа може з нами спілкуватися зовсім інакше, зовсім необов’язково це може бути на могилі.
Священик Олександр Мень
Автоматичне перепризначення субсидій стосується більшості домогосподарств. Але якщо змінився склад сім’ї або майновий стан —…
Батат, або солодка картопля, – смачний та корисний продукт. Якщо ви хочете виростити його самостійно,…
Схеми шахраїв стають дедалі витонченішими. Вони використовують фейкові клавіатури, коментарі з фішинговими посиланнями й фальшиві…
У 2025 році в Україні знову зростуть вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію…
Відкрито реєстрацію на програму фінансової підтримки. У межах ініціативи можна отримати до 50 тисяч гривень.…
Увечері 4 квітня росія завдала удару балістичною ракетою по житловому району Кривого Рогу. Внаслідок цього…