Ó÷åíûé ñ êîëáàìè
Чим загрожують і як проявляються «новинки сезону» – варіанти ковіду під назвами «пірола» та «еріс», розповіла терапевтка вищої категорії Сніжана Ляшук.
«Пірола» – це, так би мовити, найсвіжіший штам коронавірусу, підвид відомого «омікрону», що з’явився ще у листопаді 2022-го і є дуже заразним, але протікає у легкій формі або безсимптомно. Про «піролу» заговорили наприкінці серпня цього року, коли Всесвітня організація охорони здоров’я зафіксувала помітне зростання захворюваності на ковід у країнах Європи та Африки, а також у США.
«Еріс» – також варіант «омікрону», вперше виявлений ще в лютому 2023-го, але поширився у середині літа. Активні дослідження нових штамів тривають, але вже зараз фахівці називають їх основні особливості: велику кількість мутацій, здатність обходити імунний захист (тобто хворіють навіть щеплені та перехворіли раніше) і високий рівень заразності.
Симптоми нового ковіду нагадують симптоми звичайного ГРВІ.
На початковому етапі виникає відчуття загального нездужання і слабкості, може підвищуватися температура тіла (на відміну від «старого» штаму вірусу, зараз її показники невисокі, максимум 38 градусів), характерними є також першіння і біль у горлі, іноді – сухий кашель.
Але найяскравішим симптомом оновленої версії «корони» вважається сильний нежить, який спочатку багато хто приймає за алергічний.
Тривала закладеність носа та запалення гайморових пазух призводять до сильних головних болей, характерних для гаймориту або навіть менінгіту.
Больові відчуття і дискомфорт посилюються при кашлі, чханні, нахилах і у положенні лежачи. Можуть також виникнути закладеність і біль у вухах, іноді (але не так часто, як раніше) зникає нюх.
Серед рідкісних проявів «оновленого» ковіду зустрічаються нудота, блювання, діарея.
Оскільки симптоми «нового» коронавірусу не є специфічними, відрізнити його від застуди або грипу допоможе лише спеціальний тест. Якщо зробити його і звернутися до лікаря поки що немає можливості, дійте таким чином:
Якщо симптоматичне лікування не приносить особливих результатів, і самопочуття за 3-4 дні не покращується, це зазвичай означає, що до вірусної інфекції приєдналася бактеріальна і потрібен прийом антибіотиків. Вид і дозування препарату повинен призначати тільки спеціаліст з урахуванням важкості симптомів, віку, наявності хронічних захворювань та інших факторів.
Щоб в осінньо-зимовий період звести до мінімуму ризик зараження ковідом, грипом та ГРВІ:
Що стосується щеплень, вважається, що люди, які отримали повний курс вакцинації, мають тривалий імунітет і все ще застраховані від ускладнень та летального результату. Додаткова масова вакцинація від ковіду зараз не планується.
Незважаючи на те що для нових штамів коронавірусу не є характерним тяжкий перебіг інфекції, вони, як і раніше, є небезпечними для основної групи ризику – людей похилого віку з хронічними захворюваннями, такими як цукровий діабет, серцево-судинні та онкологічні патології, ожиріння, астма. У пацієнтів цієї категорії навіть звичайна застуда може викликати загострення хронічної недуги, різні ускладнення і привести до госпіталізації.
Ірина Кадченко
У деяких випадках заповіт не має сили — частина спадку належить родичам за законом. Хто…
Шукаєте простий і смачний рецепт до чаю? Цей пісочний пиріг із варенням підкорює з першого…
Автоматичне перепризначення субсидій стосується більшості домогосподарств. Але якщо змінився склад сім’ї або майновий стан —…
Батат, або солодка картопля, – смачний та корисний продукт. Якщо ви хочете виростити його самостійно,…
Схеми шахраїв стають дедалі витонченішими. Вони використовують фейкові клавіатури, коментарі з фішинговими посиланнями й фальшиві…
У 2025 році в Україні знову зростуть вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію…