Статті

Як правильно скласти заповіт, щоб у спадкоємців було менше клопоту

Цей лист надійшов на електронну пошту редакції. На жаль, авторка не вказала свого прізвища. Наша читачка дуже хвора, у зв’язку з чим в неї виникло запитання, як скласти заповіт на єдиного сина. Вона має квартиру та земельну ділянку. Пенсіонерка запитує, якщо заповіт буде сладено на все майно, чи може син вступити у володіння лише квартирою, а від ділянки відмовитися. Адже він має інвалідність II групи і не буде займатися садибною ділянкою. Чи потрібно буде складати два заповіти?

Два чи один заповіт?

Зокрема, статтею 1236 Цивільного кодексу (ЦК) України передбачено право заповідача на визначення обсягу спадщини, що має спадкуватися за заповітом.

Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Ви можете заповідати те, що бажаєте. Але краще заповідати все, що вам належить, оскільки це – ваше майно.

Що ж до оформлення двох заповітів: окремо на квартиру та окремо на земельну ділянку, то тут треба враховувати важливий нюанс. Відповідно до частини 3 статті 1254 ЦК України, кожен новий заповіт скасовує попередній.

Порядок посвідчення заповіту

Заповіт складається в письмовій формі із зазначенням місця та часу його складання. Документ має бути особисто підписаний заповідачем. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251-1252 ЦК. Посвідчений заповіт підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі.

Відповідно до частини 2 статті 1248 ЦК, нотаріус може, на прохання особи, записати заповіт з її слів власноруч або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів. У цьому разі заповіт має бути вголос прочитаний заповідачем і підписаний ним. Якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт, посвідчення заповіту має відбуватися у присутності свідків (стаття 1253 ЦК).

Спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її на підставі статті 1268 ЦК України.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

Новое на сайте

  • Новини

Зметуть зі столу за кілька хвилин: готуємо кабачки в клярі за кілька хвилин

Не знаєте, що зробити з кабачками? Цей рецепт у клярі – ідеальне рішення на кожен…

12/07/2025 16:00
  • Статті

Доплата до пенсії для УБД: чому не враховують усі роки стажу

Маючи 37 років стажу, ветеран отримує доплату лише за два. Чи не порушує Пенсійний фонд…

12/07/2025 14:20
  • Новини

Карітас надає українцям грошову допомогу на шість місяців: хто саме може отримати виплати

Частина українців можуть отримати грошову допомогу від відомого благодійного фонду. Яким критеріям потрібно відповідати та…

12/07/2025 12:57
  • Новини

Пенсії в Україні індексуватимуть за єдиними правилами: що відомо

В Україні планують уніфікувати підходи до індексації пенсій — усі виплати будуть переглядатися за єдиним…

12/07/2025 11:55
  • Новини

Електролічильник рахує зайве: як перевірити й не переплачувати

Іноді рахунки за електроенергію можуть шокувати. Але не завжди причина – у споживанні. Можливо, винен…

12/07/2025 10:33
  • Новини

Пенсіонерам дозволили «збільшити» розмір пенсії: як це зробити

Ваша майбутня пенсія може бути вищою – якщо ви скористаєтеся змінами, які щойно набули чинності.…

12/07/2025 08:30