Чому виникає плеврит і чим він небезпечний, розповіла лікарка-пульмонолог вищої категорії Наталія Масич.
Плеврит – це запальний процес у плеврі (тонкій оболонці, що вистилає грудну клітку і обволікає легені). Він рідко виникає як самостійна патологія, частіше стає ускладненням різних гострих або хронічних захворювань органів грудної порожнини. За статистикою, частіше проблеми з плеврою діагностуються у чоловіків середнього та похилого віку. Загалом на частку плевриту припадає до 15% усіх патологій легень.
Причини розвитку плевриту поділяють на інфекційні та неінфекційні.
Симптоми плевриту залежать від його форми (сухий або ексудативний) та характеру перебігу (гострий, підгострий, хронічний).
Для сухої патології характерні
При цьому хворий почувається краще, лежачи у позі на боці. Іноді спостерігаються симптоми загальної інтоксикації організму:
Посилення симптомів може говорити про формування ексудативного плевриту. Для нього типовими є сильний тупий біль з одного боку грудної клітки, відчуття важкості і стиснення у грудях, болісний сухий кашель, шуми в легенях, задишка, прискорене серцебиття, блідість або синюшність шкіри, набухання шийних вен, тривале підвищення температури тіла, слабкість, пітливість, сонливість.
Також при обох формах плевриту пацієнта можуть турбувати сильна болісна гикавка, здуття живота, нерівномірний рух грудної клітки (одна її половина ніби трохи «запізнюється» на вдиху), блювання до або після їди.
Якщо в плевральній рідині з’являється гній, то температура підвищується до 40 градусів, хворому стає важко дихати, і він постійно приймає вимушену позу, щоб полегшити дихання.
Лікування плевриту залежить від причини, що його викликала, і вираженості симптомів. Для терапії основного захворювання можуть бути призначені антибіотики, противірусні та протигрибкові засоби, кортикостероїди (при аутоімунних захворюваннях). Для усунення симптомів застосовуються протизапальні, знеболювальні та сечогінні препарати, ліки від кашлю, фізіопроцедури. При ексудативному плевриті також проводиться видалення рідини з плевральної порожнини. У складних випадках застосовується хірургічне втручання.
Хворому також рекомендується
Запущений плеврит без адекватного лікування здатний призвести до незворотних процесів, що зачіпають органи дихання: спайок плеври, пневмосклерозу, дихальної недостатності. Крім того, через велику кількість плевральної рідини може відбутися зміщення серця і розвинутися серцево-судинна недостатність.
Ірина Кадченко
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…