Чому виникає такий стан і чим загрожує, якщо його не лікувати, пояснила лікарка-невролог вищої категорії Наталія Гомоненко.
– Різними симптомами гіпоксії головного мозку часто проявляється синдром хребетної артерії (СХА). Ця патологія розвивається на тлі порушення кровотоку в артерії через деформацію її стінки, звуження просвіту, компресії самої судини або навколишніх нервів. Найчастіше цей синдром виникає у комплексі з остеохондрозом шийного відділу хребта.
Довгий час синдром хребетної артерії, який також називають шийною мігренню або синдромом Барре-Льєу, вважався проблемою людей старшого віку. Але в останні десятиліття патологія дуже помолодшала і сьогодні зустрічається навіть у дітей. Багато в чому це пов’язано з малорухливим способом життя сучасних людей.
Прояви синдрому не лише істотно погіршують якість життя людини, а й у міру прогресування патології можуть стати причиною розвитку транзиторних ішемічних атак (гострий короткочасний напад, у якому порушується мозковий кровообіг) і навіть інсульту.
Існує кілька основних причин розвитку СХА. Серед них насамперед виділяють ті, що пов’язані з хребтом: шийний остеохондроз, спондильоз, спондилоартроз, міжхребцеві грижі та протрузії, наслідки травм шиї та спини, уроджені аномалії кісток шиї.
До невертеброгенних причин розвитку синдрому (не пов’язаних з хребтом) належать: атеросклеротичне ураження хребетних артерій та інші патології судинної стінки, дефекти і аномалії будови шийних судин, тонічні спазми м’язів шиї.
Основними факторами ризику для розвитку СХА є сидяча робота, тривале перебування за кермом, неправильно обладнане спальне місце, малорухливий спосіб життя в цілому. Відіграє роль і наявність зайвої ваги, високий рівень холестерину, порушення обміну речовин.
Шийна мігрень може проявлятися по-різному. Типові ознаки гіпоксії головного мозку – це
Також може спостерігатися шум або дзвін у вухах, зниження слуху, відчуття клубка або першіння у горлі, хрускіт, біль і скутість в області шийних хребців, порушення рівноваги, хиткість ходи, напади жару і ознобу, що чергуються. Часто деякі симптоми з’являються або посилюються після тривалого перебування у незручній позі або різкому повороті голови.
Крім того, у пацієнтів з синдромом хребетної артерії часто відзначається метеочутливість, зниження концентрації уваги, швидка стомлюваність, сонливість.
Для встановлення діагнозу необхідна консультація невролога, а також рентгенографія шийного відділу хребта, дуплексне сканування судин шиї та голови, ангіографія судин, біохімічний аналіз крові. За необхідності проводиться КТ і МРТ шийного відділу хребта і головного мозку, огляд очного дна, перевірка слуху. Можуть бути потрібні консультації офтальмолога, отоларинголога, судинного хірурга.
Метод лікування залежить від причини, що спричинила порушення кровотоку.
При здавленні судин хребцями пацієнтам показані носіння коміра Шанцю, фізіотерапія, лікувальна фізкультура, масаж.
У складних випадках іноді показано хірургічне лікування.
Для запобігання розвитку шийної мігрені:
Ірина Кадченко
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…