Статті

Як грамотно захистити свої честь та гідність та протидіяти образам – поради юриста

Ображати навмисно або ненавмисно можуть як родичі, так і сусіди, колеги, знайомі, які перебувають у неприязних стосунках, і ті, хто лихословить жартома.

Якщо ваш кривдник поводиться цинічно, нахабно, не стежить за своїми словами і поведінка вийшла за усі межі дозволенного, не терпіть. Образи, наклепи підлягають спростуванню, вибаченню та відшкодуванні моральної шкоди.

Кривдника треба призвати до відповіді

Кожна людина зобов’язана неухильно дотримуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Якщо сварки та образи ви чуєте на вулиці, прилюдно, це є протиправними діями, які порушують громадський порядок, і ви можете одразу звернутися до поліції з заявою. Якщо вас штовхають, б’ють, погрожують, – поліція також повинна зафіксувати таку ганебну поведінку, від кого б вона не йшла. Якщо ви постраждали від образ або регулярно вислуховуєте приниження щодо себе, родини, звертайтесь до суду на кривдника.

Можна звернутися як до центрів безоплатної правової допомоги, так і самостійно написати позовну заяву. Пишіть позовну заяву довільно, нічого не приховуючи і не перебільшуючи.

Ви також маєте право вимагати відшкодування моральної шкоди, тому що систематичні знеславлення вас (або родини) негативно відображається на здоров’ї та душевному спокої.

Обов’язково надайте докази щодо того, що вам або родині було завдано моральної шкоди: звернення до лікаря, рецепти. Мотивуйте тим, що вам би не довелося лікуватися, якби вас не образили. Можете до суду запросити свідків, які зможуть підтвердити ситуацію, що сталася.

Іронія теж може вважатися образою

В позовній заяві обов’язково вкажіть всі нюанси, наприклад, якщо:

  • образи були доведені до відома багатьох людей;
  • мали місце іронія, погрози;
  • якщо оприлюднюється ваша таємниця (це теж стосується захисту ваших прав або благ, якими ви дорожите, і тому вимагайте у суді захисту ваших прав);
  • якщо недостовірна інформація поширена в соціальних мережах (просіть суд визнати її недостовірною і спростувати. Спростування недостовірної інформації здійснюється у такий же спосіб, у який вона була поширена.).

Окрім того, можна вимагати публічного вибачення особи, яка вас образила.

***

Таким чином, особа, яка вас образила і сприяла зниженню вашого авторитету серед знайомих, зобов’язана буде вибачитися і компенсувати вам моральні страждання. Окрім того, судові витрати також покладіть на кривдника, вказавши це у позовній заяві.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

 

Новое на сайте

  • Новини

Несподіваний інгредієнт, який зробить котлети соковитими та ніжними

Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…

22/11/2024 13:39
  • Статті

Як вибрати диван для дому: повний гід

Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…

22/11/2024 13:04
  • Новини

В Україні планують заборонити небажані дзвінки: що пропонує новий законопроєкт

Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…

22/11/2024 12:41
  • Новини

“Ощадбанк” змінює правила: як це вплине на ваші фінанси

Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…

22/11/2024 11:42
  • Новини

Стартує прийом заявок на отримання новорічних подарунків поштою для дітей

Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…

22/11/2024 10:53
  • Статті

Ефективне використання перев’язувальних матеріалів та бинтів

Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…

22/11/2024 10:25