Статті

Як бути при розтягуванні м’язів: якщо пощастить, саме минеться – пояснює лікар

Які симптоми сигналізують про те, що м’язам потрібен перепочинок і спокій, а головне – як повернути собі колишню рухливість, розповів ортопед-травматолог вищої категорії Юрій Шимон.

Частіше страждають ноги і спина

Розтяг м’язів – дуже поширений вид травми, у якому відбувається мікророзрив м’язових волокон через надмірне натягнення. Це стається, коли навантаження на тканини перевищує їхню еластичність, і супроводжується тягнучим болем і дискомфортом, що посилюються при русі.

Розтяг зазвичай має легку форму і з часом проходить самостійно, допомога фахівця потрібна лише у випадках сильного пошкодження або розтягу м’язової групи­.

Найчастіше розтяг м’язів виникає в області гомілковостопного суглоба, спини та стегон.

У чому причина?

Основна причина виникнення розтягу – це навантаження на непідготовлені (не розігріті) м’язи при заняттях спортом і важкій фізичній роботі, а також при падіннях, забитих місцях, ударах або необережних різких рухах. Найчастіше розтяг м’язів відбувається у таких видах спорту, як футбол, баскетбол або теніс, де потрібні біг на короткі дистанції, стрибки, раптові зупинки і швидка зміна напряму. Ризикують і бігуни на довгі дистанції, особливо при підйомі вгору або спуску вниз схилом (так зазвичай травмуються литкові м’язи).

Додатковими факторами ризику є вік 40+, наявність травм у минулому, слабкий м’язовий каркас і непідготовлений опорно-руховий апарат, які не витримують інтенсивних навантажень, а також захворювання хребта і кістково-м’язової системи.

Тривожні симптоми

Характерні симптоми м’язового розтягу – це раптовий тягнучий біль, затвердіння м’язів, скутість рухів, набряклість. Додатково можуть виникати м’язові судоми і підшкірні гематоми. При цьому болючість, набряк та крововилив здатні проявлятися і наростати протягом доби. Цією «відстрочкою» розтяг м’язів відрізняється від розтягу зв’язок, в якому больовий синдром та інші симптоми з’являються відразу або протягом короткого часу після травми.

Якщо стався розрив великого м’яза, під шкірою часто промацується подібність кульки – це збираються в грудочку розірвані волокна.

Діагностика і лікування

Найчастіше ортопед-травматолог легко визначає цей вид пошкодження м’язів на підставі опитування та огляду пацієнта: перевіряє м’язову силу і діапазон рухів при пальпації пошкодженої ділянки. Але щоб виключити інші травми зі схожими симптомами – наприклад, перелом або розрив м’язу, при сильних розтягах можуть бути призначені рентгенографія, МРТ або УЗД.

Вважається, що протягом перших 48 годин розтягнутим м’язам потрібні лише спокій, лід, компресія та підйом. Тобто пошкоджена область має бути максимально знерухомлена і до неї слід кожні кілька годин на 10-15 хвилин прикладати лід (згодяться кубики льоду або пакети заморожених овочів, загорнуті у тонкий рушник – для профілактики обмороження). Крім того, необхідно накласти на постраждалий м’яз еластичну (але не тугу) пов’язку і по можливості (якщо постраждала кінцівка) частіше тримати її в піднятому стані для зменшення набряку. При сильному болю рекомендується також приймати знеболювальні препарати, використовувати протизапальні мазі та гелі.

Якщо після двох днів щадного режиму ваше самопочуття покращилося, починайте обережно рухатися і розробляти пошкоджений м’яз – це допоможе уникнути м’язової скутості та обмеження рухливості. Але якщо у вас був сильний розтяг – період відновлення може тривати кілька тижнів. Зменшувати його реально за рахунок виконання вправ лікувальної фізкультури, масажу та фізіотерапевтичних процедур. Підібрати комплексну терапію допоможе лікар. У поодиноких випадках – при тяжкому пошкодженні та надриві м’язів – може бути показано хірургічне втручання.

Потрібен час

Перш ніж ви знову зможете повноцінно навантажувати м’яз, піднімаючи важкі речі або займаючись спортом, він має повністю відновитися. Якщо розтяг остаточно не пройшов, то існує підвищений ризик повторного пошкодження.

Ірина Кадченко

Метки: врач

Новое на сайте

  • Статті

Кому треба звернутися за продовженням субсидії до 1 липня, щоб не залишитись без грошей

У Пенсійному фонді пояснили, кому із отримувачів субсидій потрібно до 1 липня звернутися за продовженням…

20/05/2024 16:29
  • Статті

Сто гривень до пенсії: кому недоплатили і що робити

Ще в березні в уряді обіцяли, що всі пенсії проіндексують не менш ніж на 100…

20/05/2024 15:41
  • Новини

Щоб буряк був солодким, його потрібно поливати правильно: що потрібно знати городникам

Як правильно поливати буряк, щоб овоч був смачним та солодким? Розповідаємо кілька важливих правил.

20/05/2024 15:05
  • Новини

Готуємо повітряний десерт: вам знадобляться всього два інгредієнти

Побалуйте себе та близьких простим десертом, приготування якого не потребує великих зусиль, а смак стане…

20/05/2024 14:35
  • Новини
  • Споживач

В Україні розповсюджують фальшиві купюри: як не залишитися без грошей

Щоб не стати жертвою фальшивомонетників, потрібно знати, які купюри підробляють найчастіше і як перевірити їхню…

20/05/2024 14:03
  • Новини

Боржники можуть уникнути конфіскації частини майна: як це зробити

Накладено арешт на майно через борги? Пам'ятайте, що є речі, які забирати не мають права.…

20/05/2024 12:46