Понеділок, 16 Вересня, 2024
ГоловнаПільгиЯк отримати житло або гроші на нього - основне питання на "прямій...

Як отримати житло або гроші на нього – основне питання на “прямій лінії” в Мінветеранів (закінчення)

Этот материал также доступен на русском языке
Останній блок питань на "прямій лінії", що пройшла в Мінветеранів, стосувався в основному проблем отримання або придбання житла, термінів виконання законодавчих актів.

На запитання докладно відповіли директор Департаменту соціального захисту ветеранського відомства Руслан Приходько, його заступник Руслан Кучук та начальник відділу з розробки та реалізації житлових програм цього ж департаменту Олена Недиба.

(Початок та продовження були опубліковані раніше)

Після 24 лютого 2022 року залишив місто Рубіжне Луганської області та зареєструвався як ВПО у Софіївській Борщагівці в Київській області. Маю статус УБД з 2015 року. Отримав рішення про виплату грошової компенсації за новим місцем переміщення для включення мене в потребу на 01.06.2023. Чи є у вас дані, щодо кількості осіб, поданих на 1 червня, та скільки з них можуть отримати виплати цього року. Чи буде фінансування цієї програми у наступному році?

— Станом на 14 червня 2023 року, до Мінветеранів подана потреба ще не від всіх областей. Загалом на програми компенсації на придбання житла виділено 5,5 млрд грн., зокрема для осіб з інвалідністю І-ІІ групи (постанова КМУ №719 від 19 жовтня 2016 року) вже виділено кошти в обсязі 1 млрд 699 млн грн, для ВПО з числа УБД та осіб з інвалідністю ІІІ групи внаслідок АТО/ООС виділено 2 млрд грн, для осіб з інвалідністю І-ІІ групи з числа УБД на території інших держав (Афганістан) — 485 млн 704 тис. грн, для осіб з інвалідністю І-ІІ групи внаслідок Революції Гідності — 4,4 млн грн.

Які існують терміни для присвоєння статусу учасника бойових дій? Мій батько ще у січні подав документи, але статусу не отримав. Документи направляв керівник його підрозділу.

— При Міноборони створена 21 комісія. І в яку комісію були направлені документи — цю інформацію потрібно уточнити у командира.

Батько стоїть на квартирній черзі. І нам сказали, коли в нього буде посвідчення УБД, тоді можна розраховувати на кошти для придбання житла.

— Коли батько отримає посвідчення учасника бойових дій, потрібно звернутися до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування, де він перебуває на квартирному обліку.

Хто є членами сім’ї військовослужбовця? Дорослі діти входять до неї?

— До сім’ї військовослужбовця належать батьки, дружина, діти. Якщо дитина навчається, то вважається членом сім’ї військовослужбовця до 21 року. Якщо ні — до 18 років. Якщо діти одружені, то це вже окрема сім’я.

Я інвалід ІІІ групи, проживаю в комунальній квартирі площею 27 м кв. Зі мною проживає ще 7 осіб, будинок в аварійному стані. Як отримати житло? Або куди звертатися з приводу отримання позики на будівництво реконструкцію або капітальний ремонт з погашенням її протягом 10 років?

— Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», питання щодо забезпечення житлом за місцем проживання належить до повноважень органів місцевого самоврядування.

У період з 2014 по 2020 роки я брав участь в АТО/ООС. Є статус учасника бойових дій. На сьогодні я і моя сімя є тимчасово переміщеними особами. Своє житло втратили через окупацію та зруйнування міста Попасна Луганської області. Двоє дітей навчаються у вишах. Скажіть, якою пільгою скористатися, щоб отримати житло, оскільки нам скоро не буде де жити.

— Має значення, з якого періоду ви маєте статус внутрішньо переміщеної. Якщо — до 24 лютого 2022 року, то відомості про вас є в базі даних ВПО. Тоді ви маєте право отримати компенсацію на житло, згідно з Постановою КМУ № 280 від 18 квітня 2018 року. Якщо ви в базі даних ВПО після 24 лютого 2022 року, то наразі наявні лише кредитно-фінансові механізми (доступна іпотека). Внутрішньо переміщена особа, яка має статус учасника бойових дій або особи з інвалідністю, необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування щодо розгляду питання про зарахування на квартирний облік. Також можна реалізувати своє право на придбання житла у разі прийняття відповідних регіональних програм та їх фінансування.

У 2014 році Ареф’єв Сергій Олексійович пішов добровольцем в один з батальйонів Херсона і здобув статус учасника бойових дій. 23 березня 2022-го його викрали росіяни, нині його незаконно утримують в Сімферополі, інкримінуючи «шпигунство». Його сімя зараз перебуває в Одесі як ВПО. Чи маємо ми право на компенсацію з купівлі житла?

— Відповідно до Постанови КМУ № 280 від 18 квітня 2018 року, право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи (довідка в базі даних ВПО до 24.02.2022), з числа УБД, відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які перебувають на квартирному обліку за місцем проживання.

У вашому випадку рекомендуємо подати до органу соціального захисту за місцем перебування на квартирному обліку заяву про призначення грошової компенсації. До заяви додати такі документи, зокрема рішення про перебування на квартобліку, довідку ВПО, посвідчення УБД і додати рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги при Мінветеранів. Рішення про призначення грошової компенсації та визначення розміру приймає місцева комісія.

Чи може службовець ТРО отримати статус УБД?

— До Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту» у березні 2023 року внесено зміни. Статус учасника бойових дій передбачений і для осіб, які приймали участь у добровольчих формуваннях територіальних громад (ДФТГ), які підпорядковуються командуванню сил територіальної оборони тієї чи іншої військової частини. Але розробити порядок встановлення статусу УБД цим особам КМУ доручив Міноборони. Наразі його ще немає.

Мінветеранів розроблено порядок про надання статусу ветеранів тим особам, які в перший місяць війни — з 24 лютого по 25 березня — взяли до рук зброю і стали на захист Батьківщини. За цей період часу такі особи можуть отримати статус учасника бойових дій без вступу до певного роду військ. Але цей порядок зараз на розгляді в КМУ.

Я особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи. П’ятий рік чекаю на виплату коштів на житло із сім’єю. Коли я їх отримаю? Виплату призначено за постановою КМУ №719 у 2019 році. На квартирному обліку перебуваю у Вишгороді Київської області.

— На сьогодні Розпорядженням КМУ від 26.05.2023 № 463-р передбачено спрямувати кошти в обсязі 284 млн. 783 тис. грн на Київську область. Щодо вашої черги рекомендуємо подати запит до Мінветеранів і вам нададуть інформацію. Доєднайте до запиту копію рішення про призначення грошової компенсації та надішліть на електронну адресу Мінветеранів.

Куди скаржитися, якщо пільговикам відмовляють в безкоштовному проїзді у маршрутках?

— Щодо проїзду, то є певні перевізники, які заключають договори з органами місцевої влади, які відшкодовують їм перевезення пільгових категорій осіб. Але зараз вони не отримують коштів і можуть відмовляти у перевезенні пільгових категорій. У такому випадку пільговику варто звертатися до Державної служби України з безпеки на транспорті. Якщо буде зафіксовано номер автомобіля, маршрут, вони мають на нього зреагувати.

Дякуємо Мінветеранів за пряму лінію. Головне завдання відомства – підготувати наших захисників і захисниць до мирного життя, вивчити їхні потреби та проблеми, які виникають на шляху такого повернення, встановити систему гідної опіки сімей загиблих героїв, аби згадані категорії мали вільний доступ до всього належного їм пакету пільг, послуг та спроможностей.

Наразі триває апробація інструментарію та механізмів, що забезпечують комфортну реінтеграцію воїнів у мирне буття, і однією з форм як безпосереднього консультування, так і зворотного зв’язку з ветеранським середовищем, є прямий діалог з ним держави у різних його форматах

Сергій Чернявський, модератор прямої лінії від Інституту розвитку регіональної преси

 

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні