Як упоратися зі страхом?
Тим не менш, боязкість ми небезпідставно вважаємо гріхом, а боягузам традиційно не подаємо руки. Не шукатимемо тут протиріччя: його немає. Бо страх і боязкість – речі різні. Страх, повторюю, це почуття. Людина відчуває його незалежно від власного діяння та волі. Проте, відчуваючи страх, людина сама вирішує, як їй чинити: йти на поводі у страху чи ні, прислухатися чи знехтувати, приборкати страх чи дати йому волю.
Якщо людина проявляє боязкість, значить вона дозволила собі боятися. І навіть якщо боязкість охоплює миттєво і цілком, все одно, на якомусь етапі, людина дозволила собі піддатися страху, дати йому володіти собою. А далі страх увійшов у звичку і тепер легко заявляє на боягуза свої права.
Боязкість, звичайно, можна подолати. Однак це потребуватиме чималих зусиль і твердості, а також послідовності та завзятості. Боязкість виганяється протиборством. «Якщо ти боїшся ходити в якісь місця вдень, ходи туди з молитвою вночі» – приблизно таке повчання можна зустріти у преподобного Іоанна Ліствичника. Іншими словами, роби те, що робити страшно, і станеш сміливим.
Пам’ятаю випадок. Мені, який боявся у дитячі роки собак, завжди чималий дискомфорт створювали бродячі пси. Якось, коли ми з батьком йшли, не пам’ятаю вже звідки, додому, за нами ув’язався вуличний дворняга. Агресії він не проявляв, але наполегливо йшов за нами, чим доставляв мені, малолітньому і боязкому, неабияке напруження. Я поскаржився батькові, і він, взявши мене за руку, розвернувся – і ми попрямували назустріч собаці. Псина своєю чергою теж розвернулася і втекла геть. “Запам’ятай, – сказав мені тоді батько, – страх іде за тим, хто показує йому спину, і тікає від того, хто дивиться йому у вічі“. Я запам’ятав. І у справедливості цього твердження переконувався неодноразово.
Втім, про це легко писати і говорити. А насправді все складніше. Ось тут і слід згадати про ту, на перший погляд, малопомітну різницю між звичним мирським підходом до боротьби з боязкістю і те, як це пропонує робити православна аскетика.
По суті, обидва підходи пропонують дію, протилежну страху, як засіб боротьби з ним. Тільки аскетична традиція передбачає це робити з молитвою. Тобто головне у цій боротьбі – надія на Бога. Боязкість долається твердістю людської волі, але тверда людина не сама по собі, а силою Божою. Через свою довіру Богу людина здатна контролювати страх і долати будь-яку боязкість. І шансів здолати боязкість у людини тим більше, чим сильніша її надія на Бога.
Найяскравіший приклад надії на Бога – Авраам. Чим був по суті наказ Бога Аврааму переселитися з Ура Халдейського у Ханаанськоу землю? У XIX столітті до нашої ери розпочати тривалу подорож, з численним сімейством, з рабами, стадами та майном. Ризикуючи натрапити на розбійників, стати жертвою хижаків, померти від інфекції… Шансів вийти з такої подорожі живим було небагато у Авраама. Але саме такий наказ дав Бог Аврааму, і Авраам, в абсолютній довірі Богові, майже напевно переступивши через логічні в такому разі побоювання і страх, безстрашно цей наказ виконав, не тільки будучи збережений Богом, а й ставши у результаті родоначальником цілого народу і батьком усіх віруючих.
Той, хто довіряє Богові, не мучиться боязкістю, не піддається страхам, не є малодушним. Він твердий у своєму сподіванні і тому сміливий. Довіра Богові робить віру рятівною, а надію дієвою. Просто людині необхідно пам’ятати про те, що все, що посилається від Божої руки, завжди їй на користь. Те, що відбувається з людиною – або прояв волі Бога, або Його потурання, так чи інакше спрямоване на спасіння людини. Слід про це пам’ятати, не дозволяти собі нарікати і не займатися такою безглуздою справою, як пошук причин і з’ясування, «навіщо» або «за що». Зі смиренністю приймати те, що відбувається, спокійно і без саможалю діяти там, де ситуація потребує від нас дії, і покірно приймати ситуації, змінити в яких нічого не можна.
Довіра Богові робить душу мирною. І цей душевне світло не залишає людину ані в спокійному стані, ані коли їй страшно. Розвиваючись у спокійній течії життя, довіра Богу може підтримати людину у будь-якій, зокрема й екстремальній, ситуації.
Священик Володимир Пучков
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…