Героїня цієї публікації – 91-річна одеситка Валентина Руснак. За своє життя вона багато чого бачила і багато чого пережила, але з початком російської агресії дедалі частіше згадує Другу світову війну. Як живе Валентина Семенівна і який секрет довголіття має?
Народилася Валентина Семенівна у селі Гірському Великомихайлівського району Одеської області. Її батьки були селянами, а за кілька років до війни її батька призначили головою колгоспу. 1941-го школярка Валя закінчила третій клас і отримала похвальну грамоту.
– Я пам’ятаю, як здавали Одесу. Усі події я пронесла через своє серце, свою душу. Я добре пам’ятаю все, що відбувалося під час окупації. Румуни щодня приїжджали і забирали все, що могли. Коли мені було 10 років, мама навчила мене в’язати шкарпетки. А тут раптом вийшов наказ румунів: здати по три пари вовняних шкарпеток на фронт. Ось мені й довелося сидіти вдома і спицями орудувати.
Дитинства під час війни ми фактично не мали. У нашому селі ми вирощували для румунів тютюн цілими гектарами. Кожен тютюновий лист треба було нанизати на канатик, потім його в’ялили. Все це робили ми з сестричкою, яка була на три роки старшою за мене. Дев’ятого квітня 1945 року, рівно за місяць до перемоги, вона померла.
Я пам’ятаю і визволення Одеси 1944 року. Буквально за годину після того, як пішли останні німці, о третій годині ночі до нас у двері постукали. Увійшов офіцер у плащ-палатці, перевірив горище, переконався, що німців немає, і сказав: «Хлопці, цей дім наш, пішли далі». Цю фразу запам’ятала на все життя.
Потім Валентина Семенівна закінчила школу і вступила на біофак Кишинівського університету. За весь час навчання студентка не мала жодної трійки. Після отримання диплому Валентина Семенівна працювала у школі, викладала хімію та біологію. Потім вийшла заміж за офіцера, і коли він звільнився, знову оселилися в Кишиневі. В Одесі довго довелося б чекати на отримання житла.
– Я 16 років пропрацювала викладачем хімії у кишинівській 57-й школі. Всі ці роки я вела три паралелі, факультативно готувала учнів до вузів з хімії. Коли я йшла на пенсію, на останньому випускному вечорі батьки п’яти випускних класів подарували мені іменну медаль: «Валентині Семенівні від 10-х класів, 1983 рік. За доброту, терпіння і ласку».
1999 року, коли я вийшла на пенсію, ми з чоловіком все-таки переїхали до Одеси.
На запитання, чи має вона власний секрет довголіття, наша героїня відповідає просто:
– Жодних особливих рецептів у мене немає. З дитинства я дуже багато працювала, а у старших класах щодня ходила до школи, яка ташувалася за 15 кілометрів від дому. Ніколи не курила, стежила за здоров’ям. Дбала про свою сім’ю (у Валентини Семенівни дві доньки – ред.).
Мені одна знайома сказала: «Валентино Семенівно, ви дуже багато добра зробили для дітей, за це Боженька подовжує вам роки». Звичайно, здоров’я вже підводить, але я все одно виходжу надвір, хоч і з паличкою. Іду до фонтану на Кримському бульварі. Там шумно, але мені там добре – дітей багато, а я люблю дітей, звикла перебувати серед них.
Не лише діти «заряджають» Валентину Руснак. Незважаючи на поважний вік, вона любить вирішувати кросворди і щиро радіє, коли всі клітини правильно заповнені. А ще любить книжки. Зізналася, що зараз читає зарубіжну класику – книжку «Мартін Іден» Джека Лондона.
– Донька приносить мені багато книжок. Вже бачу погано, читаю з лупою, навіть вдень на світлі. Але це мене не зупиняє.
***
Напевно, в цьому і є секрет довголіття – не втрачати інтересу до життя, людей, піклуватися про оточуючих, постійно бути в русі й дізнаватися про щось нове. Така життєлюбність у наш непростий час надає сил і може бути прикладом для тих, хто готовий опустити руки.
Відомий міжнародний фонд оголосив про видачу грошової допомоги українцям. Як зареєструватися.
Болгарський чи солодкий перець – це одна з обов'язкових культур на городі кожного овочівника. Але…
Пропонуємо приготувати дріжджові пиріжки на сковороді, від яких можна просто проковтнути язика. Такі вони смачні…
Розмір пенсії залежить від того, які роки стажу обрали для обрахунків. Тому важливо, щоб до…
Українців, які користуються газом, попередили про нову послугу, за яку доведеться окремо заплатити. У середньому…
Упродовж останніх років нейроонкологія досягла значних успіхів у діагностиці та лікуванні пухлин головного мозку, але…