Примусове переміщення дітей є частиною геноциду нашого народу та порушенням Женевської конвенції. Як наслідок – саме через викрадення дітей Міжнародний кримінальний суд видав ордер про арешт російського президента Владіміра Путіна.
Як і навіщо окупанти крадуть наших дітей, і що їм доводиться переживати в Росії?
Росія масово депортує наших дітей із окупованих територій і використовує для цього усі можливі способи. Відомо щонайменше п’ять сценаріїв, за якими окупанти викрадають дітей, розповіла Дар’я Герасимчук, уповноважена президента з прав дитини та дитячої реабілітації.
Наймасовіший з них – вивезення дітей на територію РФ і до окупованого Криму нібито на оздоровлення. Спершу, як розповіла посадовиця, росіяни на окупованих територіях створюють абсолютно непридатні для проживання дитини умови, аби спонукати батьків відправити дітей до так званого табору. Якщо ж ті відмовляються – змушують погрозами. Обіцяють за місяць повернути дитину додому, однак цього не відбувається.
Також нерідко росіяни розлучають дітей з батьками під час фільтрації: коли батьків затримують за надуманими приводами, а дітей одразу вилучають. Спочатку їх везуть на тимчасово окуповану територію і далі перенаправляють до Росії.
Крім того, окупанти безпричинно позбавляють батьків батьківських прав, викрадають у інших родичів – наприклад, бабусь та дідусів, з якими неповнолітні залишились після загибелі батьків або ж умисного їх вбивства окупантами.
Також відомо про випадки депортації дітей з інтернатів та дитячих будинків. Нерідко – цілими закладами.
Нині в росії існує щонайменше 70 таборів, де розміщують викрадених дітей. Утримують їх у приміщеннях дитячих таборів, інтернатів, гуртожитках тощо. Нерідко, за свідченнями дітей, яких вдалось повернути, жити їм доводиться в непридатних для цього умовах: без світла, води, тепла.
Окупанти докладають зусиль, аби перевиховати і русифікувати наших дітей. Відомо також про побиття та залякування.
– Діти, які повертаються, нічого хорошого не розповідають про те, що відбувалося з ними там. І взагалі, це залежить від місць їх розташування, бо когось навіть били за те, що вони згадували постійно, що вони – українці, за те, що вони відмовлялися співати російський гімн, що вони відмовлялися вставати під час російського гімну, – розповіла Герасимчук.
Аби «законно» залишити дітей на території РФ, їм одразу ж видають російські свідоцтва про народження або паспорти.
Ще одним злочином є незаконне усиновлення викрадених. Адже, за міжнародними і національними нормами, для того щоб іноземці могли усиновити дитину, їм треба повідомити Україну і отримати на це згоду. Втім, Росія таку процедуру ігнорує. Ще в травні 2022 року президент РФ підписав указ про спрощений порядок прийняття російського громадянства українськими дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, зокрема тими, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. Як результат – відомо про сотні випадків потрапляння наших дітей в російські сім’ї.
Нині в нашій країні працює відповідна координаційна рада з питань повернення дітей. Однак єдиного механізму повернення не існує. Адже для цього потрібні двосторонні відносини держав, а росія саботує цей процес. Водночас доступу на територію РФ в українських правозахисників немає.
Робота з повернення викрадених – складна і багаторівнева. Спочатку необхідно знайти місце перебування, яке окупанти постійно і навмисно змінюють, зібрати інформацію про дітей. До того ж росіяни змінюють і особисті дані дітей: приміром, змінюють прізвища на російський манер.
До налагодження процесу повернення викрадених дітей долучилася і міжнародна спільнота. Програму пошуку і повернення українських дітей з Росії наразі розробляє Польща спільно з Єврокомісією. Французький сенат закликав ЄС розшукати депортованих українських дітей і накласти санкції на причетних до злочину.
За інформацією Центру громадського моніторингу і контролю
Понад 19 тисяч наших дітей від початку повномасштабного вторгнення росіяни незаконно депортували до РФ. З них вдалося повернути, станом на початок травня, лише 364 дитини.
За даними сайту «Діти війни»
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…