Вартість яких продуктів і як зміниться?
Ціни на цей продукт півроку тому піднялися вдвічі. Після Великодня ситуація почала поступово змінюватися. Зменшився попит, одночасно з цим виросло поголів’я несучок. А зі збільшенням світлового дня знизилися витрати на електроенергію. Все це сприяє падінню цін на яйця. Якщо не погіршиться ситуація на ринку кормів, у червні-липні яйця можуть подешевшати ще на 20-30%.
Як запевняють в Інституті аграрної економіки, у найближчі кілька місяців ціни на вітчизняні крупи залишатимуться стабільними. Можливим є незначне зниження вартості в межах 1-2%, але не більше.
Дефіциту круп не очікується. Зокрема гречки. Ще минулого року аграрії значно збільшили обсяги сівби гречки, що знизило її вартість практично вдвічі.
А ось виробництво рису в 2022 році порівняно з 2021 роком скоротилося у шістнадцять разів: більшість рисових полів на півдні країни опинилася під тимчасовою окупацією. Через майже повну зупинку власного виробництва ціни на рис безпосередньо залежатимуть від світових.
Фермери збільшили посівні площі під цукрові буряки та соняшник, оскільки, кажуть, у воєнний час вирощування цих культур є більш рентабельним.
Зі сказаного випливає, що і цукру, і олії буде достатньо. Ціни на олію не зміняться. Ціни на цукор через збільшення пропозиції на ринку можуть зменшитися, але в Мінагрополітики з цього приводу поки що не дають жодних прогнозів.
Ціни на хліб зазвичай збільшуються. Тільки останнім часом приріст становив 20-30 копійок за кілограм виробу. Причинами подальшого зростання цін стануть підвищення вартості електроенергії, а також збільшення ПДВ на пальне з 1 липня з 7 % до 20%. За прогнозами експертів, ціна на хліб, залежно від виду, зросте до кінця року на 1,50-3 гривні за буханець.
Ціни на цю продукцію варіюються з урахуванням фактору сезонності. І зараз молочні продукти дешевшають. Особливо це помітно на ринках, куди свою продукцію привозять сільські жителі. Традиційно восени ситуація знову зміниться – не на користь споживачів.
Вартість м’яса останнім часом зросла на 30%, птиці – на 25%. Подорожчання м’яса було зумовлено складною зимою через проблеми з електроенергією, скороченням поголів’я худоби та птиці, збільшенням витрат на логістику. Влітку активність покупців знижується, тому виробники будуть змушені знизити ціни. Але на суттєвий обвал сподіватися не слід. Все залежатиме від ситуації з зерновими та кормами.
Понад 80% риби та рибної продукції, що споживається зараз в Україні, – це імпорт. Відповідно вартість цих продуктів безпосередньо залежить від курсу валюти. Як зазначає економіст Олег Пендзин, зараз відбувається тенденція до зміцнення гривні, тож зростання вартості риби не прогнозується.
Щодо вилову риби в Україні, то через повномасштабну війну обсяги зменшилися більш ніж на 50%, тому й вітчизняна риба коштувати дешевше не буде.
Зазвичай у цей час року вартість овочів значно знижується. Але цього року весна виявилася холодною і дощовою, що позначилося на цінах. Проте тенденція до здешевлення спостерігається. У червні з’являться овочі відкритого ґрунту – розпочнеться період максимального зниження цін на овочі (особливо – борщового набору). Він триватиме до вересня – жовтня. Потім знову буде річний цикл зростання цін.
Фрукти за воєнний рік додали в ціні на понад 40%. Причина в тому, що їх вирощують переважно в регіонах, які опинилися в окупації. На 2023 рік прогноз оптимістичніший: фруктів буде більше, хоча їхня вартість, як і раніше, не буде низькою. Одним із факторів, які можуть вплинути на ціну плодів, є погодні умови. Від погоди залежатимуть і ціни на ягоди. Обсяги плодово-ягідної продукції збільшаться з середини червня, що спричинить зниження вартості. Але всі ми розуміємо, що у будь-якому разі ціни вже не будуть довоєнними.
***
Для багатьох споживачів можливість купити молочні продукти, м’ясо, фрукти трохи дешевше – тільки на ринку. По-перше, із приватником, на відміну від супермаркетів, можна домовитися. По-друге, найчастіше наприкінці торговельного дня господарі знижують ціни, щоб якнайшвидше виїхати. Взаємна вигода є, адже таким чином і покупці підтримують дрібних виробників.
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…