П’ятниця, 9 Червня, 2023
ГоловнаПенсійна справаКому та коли призначають тимчасову соціальну допомогу замість пенсії та на яку...

Кому та коли призначають тимчасову соціальну допомогу замість пенсії та на яку суму можна розраховувати

Этот материал также доступен на русском языке
Українські громадяни, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсію через відсутність необхідного страхового стажу, можуть отримувати тимчасову допомогу у загальному сенсі соціальну пенсію.

«Мені 63 роки, маю 17 років стажу. На пенсію за віком хотіла вийти ще у 2018 році – у 58 з половиною років. У Пенсійному фонді сказали, що немає потрібних 26 років стажу, тому на пенсію я зможу вийти тільки в 63 роки. Нині кажуть, що у 65 років. Чи можу я отримувати соціальну допомогу від держави?

Валентина Луговцова, село Великоплоске, Одеська обл.»

Пенсія за віком: вимоги до стажу

У листі дуже мало особистої інформації, але ми намагатимемося дати вичерпну відповідь. Тим більше, що питання на цю тему часто ставлять й інші наші читачі.

З 1 січня 2023 року для того щоб вийти на пенсію в 60 років, потрібно мати як мінімум 30 років страхового стажу. Ті, у кого у 60 років немає достатнього стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки – за наявності стажу не менше 20 років.

Після досягнення 65 років право на призначення пенсії за віком мають особи за наявності страхового стажу:

 • у 2023 році – від 15 до 20 років;
 • у 2024 році – від 15 до 21 року;
 • у 2025 році – від 15 до 22 років;
 • у 2026 році – від 15 до 23 років;
 • у 2027 році – від 15 до 24 років;
 • починаючи з 1 січня 2028 року – від 15 до 25 років.

Якщо ж у людини менше 15 років стажу, у віці 65 років вона матиме право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат (так звана соціальна пенсія за віком).

Тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію у 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Так, щоб вийти на пенсію у 60 років, у 2028 році потрібно буде не менше ніж 35 років стажу.

Соціальна пенсія: переглядають кожні півроку

Соціальна пенсія за віком призначається згідно з Постановою Кабміну №1098*. Так, щоб отримувати тимчасову державну допомогу, треба звернутися до органів соцзахисту населення за місцем прописки або фактичного проживання. Розмір такої виплати становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність (2093 гривні), та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не більше 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684 гривні).

Соціальна пенсія за віком без трудового стажу перераховується кожні шість місяців з урахуванням майнових змін та середньомісячного сукупного доходу.

Коли допомога не призначається?

Відповідно до законодавства, не всі пенсіонери, яким не вистачає стажу для пенсії, мають право на отримання тимчасової допомоги від держави. Так, допомога не призначається, якщо:

 •  середньомісячний сукупний дохід сім’ї у розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
 •  особа отримує пенсію або соціальну допомогу, працює або веде іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу;
 •  хтось із членів сім’ї протягом року перед зверненням по допомогу здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тисяч гривень;
 •  в результаті вибіркової перевірки виявлено додаткові джерела засобів для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (наприклад, здавання в оренду житлового приміщення (будинку); заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані; отримання доходу від утримання худоби або птиці);
 •  у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім’ї і додатково 10,5 квадратного метра на сім’ю, або більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму).

Але соціальна допомога пенсіонерам, які не мають достатнього пенсійного стажу, може призначатися всупереч вищевказаним обмеженням за висновком комісії. Таке є можливим, якщо у складі сім’ї є людина з інвалідністю. Рішення в такому разі ухвалюється після обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася по призначення такої допомоги.

Які документи знадобляться?

Для призначення тимчасової допомоги особам, які не мають достатнього пенсійного стажу, до органу соціального захисту населення треба надати:

 •  заяву;
 •  паспорт і документ, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
 •  довідку Пенсійного фонду України про наявний страховий стаж;
 •  декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні шість календарних місяців;
 •  копію рішення про призначення опікуна (для особи, яку визнано недієздатною).

Ольга Новикова

*Постанова Кабміну «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату» №1098 від 27 грудня 2017 року (в редакції від 6.02.2021 року).

 

Нове на сайті