Відповідає ортопед-травматолог Дмитро Яровий:
– Можна запідозрити запалення підошовної фасції, що утримує поздовжній підйом стопи, – плантарний або підошовний фасциїт. У народі це називають «шпора п’яти». Через поздовжню розпластаність стопи фасція натягується і запалюється в місці кріплення до кістки п’яти.
Ранковий стартовий біль – типова скарга пацієнтів. Людина розповідає: «Прокидаюся, встаю і перші кроки роблю, як на гарячому вугіллі. Розходжуся – все нормально». Підошовна фасція під час ходьби розтягується, і пацієнти не відчувають болю. А за ніч через розслаблення стопи фасція трохи зморщується, і, вставши з ліжка, людина відчуває біль. Це порочне коло підтримує запалення.
Щоб його розірвати, треба використовувати спеціальний бандаж – страсбурзьку шкарпетку у вигляді маленької пов’язки. Вона вночі утримує стопу у натягнутому положенні. Фасція не зморщується і вранці болю немає.
– Як ще лікується шпора п’яти?
– Ця хвороба часто невдячна стосовно ефекту. Протизапальні мазі й таблетки допомагають мало. Крім зняття запалення, набряку, болю, важливо підібрати ортопедичну устілку. Вона підтримає поздовжній підйом стопи і зменшить навантаження на фасцію.
Дуже ефективною є фізіотерапія, зокрема ударно-хвильова – це золотий стандарт лікування. Іноді пацієнтові можна допомогти за один сеанс, якщо правильно вибрати режим. Використовуються гормональні блокади, хоча я ніколи не раджу розпочинати лікування з них.
Корисно робити спеціальні вправи. Якщо нічого не допомагає, потрібна операція. Через два проколи перетинаємо фасцію в місці кріплення до кістки п’яти.