Статті

Чим хочуть замінити пільги для ветеранів нинішньої війни – що планується у кабінетах чиновників

Післявоєнна Україна не зможе забезпечити усіх довічними пільгами. Що не так зі старим законом і що пропонують?

На сьогоднішній день основний закон, який надає пільги ветеранам, – це Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Він був ухвалений у 1993 році для підтримки, насамперед, безпосередніх учасників Другої світової та сімей загиблих. Але давно втратив свою актуальність: частина пільг не відповідає реальності, та й держава ніколи не мала можливості фінансувати їх у повному обсязі.

З початком повномасштабної війни Закон «Про статус ветеранів…» актуалізували. Розширили перелік громадян, які належать до учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Також з’явилися нові статті, які гарантують пільги сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни, захисників та захисниць України.

***

Водночас чиновники говорять, що більшою мірою документ спрямований на захист людей похилого віку, а захисники та захисниці України – молоді люди працездатного віку, яким після війни треба інтегруватися у мирне життя. Тому уряд розпочинає реформу політики щодо нових ветеранів. Серед пріоритетних завдань виділяють такі:

  • медичні послуги: не мусить бути черг, незрозумілих довідок та ходіння по кабінетах. Усе хочуть спростити;
  • надання грантів для ветеранів та членів їхніх сімей на запуск власної справи у будь-якій сфері. Крім того, розглядаються варіанти перекваліфікації та навчання;
  • пільгове іпотечне кредитування для захисників та захисниць України, аби всі мали можливість отримати власне житло.

Також планують створити структуру менторів (помічників) для ветеранів. Ментори у громадах, як пояснюють у Міністерстві ветеранів, вирішуватимуть проблеми кожного захисника або захисниці.

Загалом попереду – багато корисного і потрібного. Але у ці плани не вписується скасування довічних пільг учасникам бойових дій. У Комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів пропонують перевести пільги для учасників бойових дій у дво-, трирічну грошову стипендію. Її розмір залежатиме від посади військовослужбовців під час війни, терміну служби, кількості виконаних бойових завдань.

***

Сьогодні фраза «Віримо у ЗСУ» – не просто слова. У них – віра та надія на перемогу, відвагу та подвиги наших військовослужбовців. Дуже хочеться, щоб про це пам’ятали і чиновники. Пам’ятали і зробили все, щоб і зараз, і після війни воїни не залишилися без реальної підтримки.

Новое на сайте

  • Новини

У січні сотні тисяч українських пенсіонерів позбавили пенсії: хто у списках

У січні 2026 року 337 тисяч пенсіонерів тимчасово залишилися без виплат. У Мінсоцполітики пояснили ситуацію.

31/01/2026 19:07
  • Новини

Пухкий і ароматний хліб без духовки: готуємо на сковороді

Цей хліб можна приготувати навіть без використання духовки — вам знадобиться лише сковорода.

31/01/2026 17:14
  • Статті

Сучасні двері для сучасного інтер’єру: в чому переваги фарбованих моделей

Раніше міжкімнатні двері були потрібні для того, щоб розділити простір в домі чи квартирі, і…

31/01/2026 16:51
  • Новини

У Нафтогазі зробили уточнення по передачі показань лічильників: що треба зробити споживачам

Українці можуть заплатити за газ більше, ніж реально спожили, якщо не виконають одну просту дію.

31/01/2026 16:11
  • Новини

Жителі чотирьох областей можуть отримати нову грошову допомогу: як подати заявку

Триває прийом заявок на отримання грошової допомоги для окремих категорій населення. Хто може отримати кошти?

31/01/2026 13:50
  • Новини

За опалення можна не платити: уряд ухвалив важливе рішення стосовно комуналки

Президент Володимир Зеленський доручив уряду забезпечити перерахунок комунальних платежів для громадян, які були без опалення.…

31/01/2026 11:57