Механізм, що дозволяє робити благодійні внески на користь пенсіонерів, вже запрацював. Тож який він?
Нагадаємо, що 4 листопада 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон №2734-IX*, одне з положень якого стосується запровадження механізму благодійних пожертв від юридичних та фізичних осіб. Закон набув чинності 4 грудня, але він передбачав доопрацювання певних нормативних документів. Так, 15 лютого 2023 року Пенсійний фонд України (ПФУ) ухвалив постанову № 8-1 «Про затвердження Порядку сплати благодійної пожертви та виплати її частини пенсіонерові». Порядок зареєстровано в Міністерстві юстиції 1 березня. Отже, з моменту прийняття закону пройшло 5 місяців, поки він реально не запрацював. Так трапляється доволі часто.
Основні положення нового Порядку передбачають наступне:
– прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
– дата народження;
– ідентифікаційний код або серія та номер паспорта громадянина України.
Звісно, залишається головне питання: чи багато буде меценатів, які таким чином захочуть допомагати пенсіонерам? Якщо бажаєш перерахувати кошти конкретній людині, то чому б це не зробити напряму, минаючи ПФУ? Адже, як бачимо, якщо робиш персоналізований благодійний внесок, то тільки 70% від нього дійде самому пенсіонеру, а решта піде в загальний бюджет ПФУ.
Ще до ухвалення зазначеного закону Міністр соціальної політики Оксана Жолнович висловлювала впевненість, що охочі знайдуться.
– У нас є достатньо людей, які готові робити певні пожертви і вкладати свою частину прибутків у соціально значимі речі. Тому ми надаємо таку можливість, і я думаю, що якусь частину потреб наших малозабезпечених пенсіонерів, яких на сьогодні близько 4,7 мільйона осіб, буде покрито, – говорила вона в одному з інтерв’ю у вересні минулого року.
Очільниця Міністерства також зауважувала, що ті самі 30% від персоналізованого внеску будуть спрямовуватися на загальний рахунок, що дозволить одразу підвищити виплати й іншим пенсіонерам. Однак в ухваленому Порядку мова про це не йде.
Там вказано, що знеособлені пожертви використовуються згідно з частиною першою статті 73 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Це стаття про те, на що можуть використовуватися кошти Пенсійного фонду.
Кошти ПФУ використовуються на:
1) виплату пенсій, передбачених цим Законом;
1-1) здійснення страхових виплат та фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених Законом «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»;
2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»;
3) фінансування адміністративних витрат, пов’язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;
4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій;
5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Тобто, як зазначено вище, знеособлені внески і 30% персоналізованих внесків просто йдуть у загальний бюджет фонду і використовуватимуться на всі зазначені вище потреби. Таким чином, мова йде, скоріше, про додаткове джерело наповнення бюджету ПФУ, а не про конкретні підвищення пенсій. Реальні доплати зможуть відчути тільки ті, кому допомогу буде надіслано адресно.
Нагадаємо, що вказаним вище Законом №2734-IX також спрощено механізм сплати добровільних пенсійних внесків. Це так само можна зробити онлайн – на порталі електронних послуг ПФУ.
Відтепер сплата добровільних внесків дозволяє:
Сплачувати внески можна як за себе, так і за іншу особу. Раніше укласти договір про добровільне пенсійне страхування могли лише непрацюючі особи. Однак для тих, хто вже вийшов на пенсію, така послуга залишається недоступною.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
*Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» №2734-IX від 4 листопада 2022 року.
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
В останній місяць осені розпочинається Різдвяний піст. За новоюліанським календарем він триває з 15 листопада…