Статті

Василь Кричевський: що відомо про творця українського модерну?

Що відомо про творця українського модерну?

На аверсі цієї монети зображено Василя Григоровича Кричевського – одного з видатних українських художників-модерністів, архітектора, творця стилю «Український модерн» в архітектурі, засновника національної кінохудожньої школи.

Народився він у 1873 році на Сумщині. 19річним став помічником міського архітектора Харкова. 1903-го спроектував у національному модерністському стилі будинок Полтавського земства. Потім на запрошення корифея українського театру Садовського оформляв вистави у Києві. Створив проект будинку Михайла Грушевського. У 1918 році ця будівля згоріла під час обстрілу Києва російськими більшовицькими військами. На третьому її поверсі розташовувалися квартира і майстерня Кричевського, і під час пожежі після обстрілу згоріло майже 300 полотен художника, проекти багатьох будівель і наукові дослідження про українську народну творчість.

До речі, після Лютневої революції Кричевський від Грушевського отримав замовлення на розробку Малого Герба УНР. Роботу він розпочав на початку березня 1918 року, тобто майже рівно 105 років тому. У березні ж Рада УНР затвердила його роботу.

1925-го року Кричевський, будучи експертом і знавцем українського національного побуту, став консультантом та оформлювачем масштабного біографічного фільму «Тарас Шевченко». А наступного року на Одеській кінофабриці він оформив шедеври українського німого кіно – «Сорочинський ярмарок», «Гонорея», «Звенигора» (ідею цього фільму знаменитому Олександру Довженку подарував Кричевський) та інші фільми. Почавши ще з 1917 року активно просувати ідею створення української професійної кінофабрики, до 1941 року Кричевський на Одеській та Київській кіностудіях був художником-оформлювачем дванадцяти фільмів.

1941 року через хворобу Василя Григоровича родина не змогла виїхати з окупованого нацистами Києва. Його молодший син теж був талановитим художником і був змушений виконувати замовлення на портрети гітлерівських офіцерів. Чудово розуміючи, як це буде розцінено радянською владою, 1943 року Кричевські емігрували і дісталися Каракасу (Венесуела). Там і помер Василь Кричевський 1952 року. До останнього дня по пам’яті він писав види улюблених міст України.

Валерій Боянжу, Херсон – Одеса

Читайте також:

Відомі люди на монетах: що відомо про легендарного льотчика-винищувача Амет-Хана Султана.

Метки: монети

Новое на сайте

  • Новини

Гороскоп на тиждень з 20 по 26 травня

У цей період зірки рекомендують подумати про цілі, які давно хотіли реалізувати. На обрії новий…

19/05/2024 19:42
  • Статті

Яка гімнастика допоможе при захворюваннях серцево-судинної системи

Систематичні заняття лікувальною гімнастикою за спеціальною методикою для людей похилого віку допоможуть зберегти здоров'я серця,…

19/05/2024 18:46
  • Статті

Від Воскресіння до Вознесіння – як провести 40 днів: що можна, а що не слід робити у цей період

Світле Христове Воскресіння – настільки значуща подія, що святкується сорок днів поспіль. Саме стільки Спаситель…

19/05/2024 17:48
  • Статті

Почався сезон кліщів: що робити при укусі і чи здавати комаху на аналіз

Сезон активності кліщів триває майже до кінця осені, а пік припадає на травень-червень і вересень-жовтень.…

19/05/2024 16:53
  • Статті

Смачні традиції: що таке хумус і як його їдять – готуємо самі

Ця традиційна страва країн Близького Сходу набула популярності і в багатьох інших країнах і навіть…

19/05/2024 15:59
  • Статті

Якщо нові зуби вам не по кишені, перевірте список пільговиків: хто має право на безкоштовне протезування

Для того щоб розуміти, чи можете ви отримати безоплатне зубопротезування, необхідно ознайомитися з чинним законодавством.…

19/05/2024 14:51