Статті

Лікарські рослини: чим корисний калган

А глянеш на рослину – зовсім непомітна. Кореневище калгану викопують восени, але можна і ранньою весною, коли з’являється раннє листя і рослина стає помітнішою.

Чим корисний калган?

Калган (перстач прямостоячий) – невелика трав’яниста рослина, яка зустрічається в основному на сируватих лісових луках, але може рости і в умовах повної посухи. Недосвідченому оку нелегко помітити її серед іншої трави, оскільки стеблинки у перстачу дуже тонкі, листя дрібне, а світло-жовті квітки взагалі майже непомітні: їх діаметр – всього 6-7 мм. Зате за ними калган легко відрізнити від усіх інших перстачів, оскільки у квіточок всього чотири пелюстки.

З лікувальною метою у калгану використовується бульбоподібне кореневище. Дубильні речовини, що містяться в ньому, зупиняють гниття, «дублять» оболонки бактерій, викликаючи їхню загибель. Тому перстач використовується для полоскання горла при ангіні, порожнини рота при стоматиті, обробки ран, що мокнуть, опіків, потертостей. На рані утворюється щільна плівка, а бактерії гинуть.

Відвар калгану здавна використовується для лікування розладів шлунка. До речі, про це говорить ще одна з назв цієї рослини — зав’язний корінь: ним «зав’язували» кишечник при діареї. Горілчана настоянка, яка приймається перед їдою, покращує апетит.

РЕЦЕПТИ

Загоювальна мазь

5 г подрібненого сухого кореневища калгану (приблизно столова ложка без верху) варити у склянці вершкового масла на водяній бані близько 2 годин, доки шматочки не стануть напівпрозорими. Процідити. Змащувати потріскані п’яти (попередньо вимиті та висушені), тріщинки на руках, обвітрені губи кілька разів на день і обов’язково на ніч.

Шлункова горілка (старовинний рецепт)

Змішати в рівних кількостях сушені перцеву м’яту, імбир і калган, залити горілкою, настоювати 3-6 тижнів. На 1 л горілки – 100 г суміші. Такі горілки пили по чарці (30 мл) за 20-30 хвилин до їди.

Відвар

1 столову ложку подрібненого кореневища калгану залити склянкою окропу і прокип’ятити 15 хвилин на слабкому вогні або настояти в термосі. Процідити, долити водою до 200 мл. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день за півгодини до їди при діареї, гастриті, дисбактеріозі, виразці шлунка. Більш міцний відвар (2 столові ложки на склянку води) використовувати для полоскання горла і порожнини рота, примочок.

Фітотерапевтка Наталія Замятина

Новое на сайте

  • Новини

Всього одна ложка цього секретного компонента – і рис вийде білим та розсипчастим

Якщо ви хочете приготувати розсипчастий та ароматний рис, то радимо при приготуванні додати лише один…

05/04/2025 23:24
  • Новини

Чому на деревах з’являється клей і чим він небезпечний для саду

Більшість садівників, помітивши клей на деревах, нічого не роблять, вважаючи цей симптом незначним, проте що…

05/04/2025 22:54
  • Новини

Погода в Україні на неділю, 6 квітня

6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…

05/04/2025 21:58
  • Новини

Магнітні бурі на неділю, 6 квітня 2025 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?

05/04/2025 20:54
  • Новини

Хронічна втома чи небезпечний розлад: визначаємо межу між вигоранням і депресією

Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…

05/04/2025 19:25
  • Новини

Як уникнути чужих штрафів за порушення Правил дорожнього руху

Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…

05/04/2025 18:35