Статті

Як дружині військовослужбовця підтвердити стаж?

«Починаючи з 1981 року, я довгий час проходив військову службу у різних закритих військових містечках (ще при союзі). Дружина весь час була зі мною, але не мала можливості там працевлаштуватися. Прописку нам тоді не ставили, принаймні цього не вимагалося до 1991 року. Існував закон, відповідно до якого час, коли дружина проживала зі мною у військових частинах, мав зараховуватися до її стажу. Але при виході на пенсію їй у зарахуванні такого стажу відмовили.

Війська, в яких я служив, розформовані, частини, в яких я проходив службу, в даний час не існують. Якщо є такий закон, то де і як ми можемо засвідчити ці роки? Жінка отримує 2100 гривень, тому що при виході на пенсію її стаж становив 17 років. Але у деяких військових частинах знайти роботу було неможливо. Отже, їй недорахували ще приблизно до 15 років стажу.

Дмитро Терешкун, м. Заліщики, Тернопільська обл.»

Такий закон дійсно існує. Відповідно до пункту «з» статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується також період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років.

Для дружини звільненого військовослужбовця такий стаж за періоди до 1 січня 2004 роки підтверджується довідкою, виданою територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (військкоматом) на підставі особової справи військовослужбовця, звільненого з військової служби, та інших документів, які підтверджують зазначений період.

***

Це передбачено Постановою Кабінету Міністрів №637 від 12 серпня 1993 року, якою затверджений Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Зауважимо, що остання редакція постанови діє з 28 вересня 2022 року. До цього і сам порядок і, в тому числі, зазначений пункт неодноразово змінювалися.

Наприклад, певний час постанова передбачала уточнення, що довідка з військкомату має бути підкріплена, зокрема, довідкою місцевих органів влади про період фактичного проживання (реєстрації, прописки) дружини військовослужбовця у відповідній місцевості та довідкою державної служби зайнятості про неможливість працевлаштування за спеціальністю у відповідній місцевості.

Але в 1993 році, коли цю постанову приймали вперше, такого уточнення не було. Немає цієї вимоги і зараз, бо у вересні її з Порядку вилучили.

Сергій Коробкін

Новое на сайте

  • Статті

Як дожити до 90: що справді впливає на тривалість життя

Сьогодні у рейтингу країн за тривалістю життя є лідери, де люди живуть понад 85 років,…

06/07/2025 17:59
  • Новини

Закон, який може позбавити українців останнього житла: як працює система домогосподарств

Скандальний закон, ухвалений без особливої ​​уваги 2022 року, може коштувати українцям їхнього останнього майна. Новий…

06/07/2025 16:59
  • Новини

Якщо ви запідозрили інтернет-шахрайство: як подати заяву до кіберполіції

Інтернет-шахраї не дрімають: крадуть гроші з карток та видають себе за банківських працівників.

06/07/2025 15:56
  • Статті

SOS після сонця: 3 прості маски для спасіння шкіри

Сонце – радість, але й стрес для шкіри Навіть коротке перебування на сонці може залишити…

06/07/2025 14:27
  • Новини

Парламент продовжить воєнний стан і мобілізацію до листопада: шістнадцяте рішення поспіль

На найближчому пленарному тижні Верховна Рада України розгляне питання про продовження воєнного стану та загальну…

06/07/2025 13:36
  • Новини

Кислий сир – не вирок: ідеальна запіканка з «проблемного» продукту

Кислий сир – не привід викидати продукт. За допомогою простого трюку та доступних інгредієнтів можна…

06/07/2025 11:58