«Намагаюся зрозуміти механізм перерахунку пенсій. Потрібна ваша допомога.
Я знаю, що при оформленні пенсії її величина є добутком трьох чисел:
– середньої зарплати по Україні за три минулі роки;
– деякого коефіцієнта, який обчислюється виходячи з індивідуальної зарплати людини та її співвідношення із середньою зарплатою по країні;
– коефіцієнта стажу.
За якою формулою відбувається розрахунок зазначених даних для тих, хто далі працює, і для тих, хто припинив трудову діяльність?
Раїса Миронюк, лист отримано електронною поштою»
Формулу розрахунку основного розміру пенсії за віком ви описали досить точно. При цьому щодо кожної складової, звичайно, є безліч окремих нюансів. Але в контексті цього питання важливо розуміти, що і для працюючих, і для пенсіонерів, які не працюють, ця формула залишається незмінною. Тобто вона в обох випадках є однаковою.
Різниця при розрахунку пенсії працюючих і непрацюючих пенсіонерів залежить від інших параметрів. У деяких людей розмір мінімальної пенсії, а також надбавки за понаднормовий стаж прив’язаний до прожиткового мінімуму. Коли прожитковий мінімум підвищують, то автоматично непрацюючим людям перераховують пенсію в тій частині, яка від нього залежить. Працюючим пенсіонерам пенсії у такому разі не перераховують. Коли людина звільняється, то пенсію перераховують з урахуванням актуальнішого прожиткового мінімуму, який діє на момент звільнення. Такий самий механізм діє щодо тих, у кого мінімальна пенсія за віком залежить від розміру мінімальної зарплати по країні.
Схожою є ситуація і з новими доплатами, які залежать від стажу та віку. Для наочності нагадаємо, що з 1 грудня у осіб, які молодші за 70 років, при стажі у жінок 30 років і у чоловіків 35 років загальний розмір пенсії з усіма надбавками не може бути нижчим за 2500 гривень. У кого пенсії до грудня були нижчими, то їх мали підтягнути до вказаного розміру. Але це стосується лише непрацюючих громадян. Для працюючих залишилися колишні розміри. Вони можуть бути переглянуті лише у разі звільнення.
Насправді сьогодні різниця у розмірах пенсій працюючих і непрацюючих пенсіонерів несуттєва. Якщо людина має сили та можливість працювати, то краще працювати, особливо у цей непростий час. Найчастіше звільнення не зможе вплинути на розмір пенсії радикально. Але все ж таки важливо пам’ятати, що при влаштуванні на роботу про це потрібно відразу повідомити Пенсійний фонд. В іншому разі відбудеться переплата пенсії, яку потім почнуть вираховувати.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…