Окремі підприємства та організації реалізують еко-програми, в яких бере участь частина українців. Але більшість як складала харчові відходи з папером та пляшками, так і продовжує це робити. Напевно, тому що не доводиться відповідати. У країнах Європейського Союзу до цієї проблеми підходять набагато серйозніше.
Однією з перших європейських країн, у яких почало застосовуватися систематичне сортування сміття, стала Німеччина. У 1974 році у ФРН з’явилися перші контейнери для збирання скла, а з 1978 року для збирання сміття почали вводити багатокамерну систему. У загальнодержавному масштабі сортувати відходи німці почали 1990 року.
У Франції система роздільного збору почала впроваджуватися 1992-го. У Швеції повсюдне сортування сміття було запроваджено, за європейськими мірками, відносно пізно – наприкінці 1990-х. Однак зараз ця країна є лідером у цьому напрямі: там переробляється понад 90% відходів. Для порівняння: в Україні – менше ніж 10%.
У Польщі сміттєвою проблемою теж перейнялися порівняно нещодавно. Активний перехід на сортування і подальшу переробку відходів там розпочався на початку 2010-х років, коли держава передала вирішення питання комунальних відходів органам місцевого самоврядування. З 1 липня 2017 року поляки зобов’язані сортувати відходи за чотирма різними контейнерами, а з 2019 року запровадили п’ятиконтейнерну систему.
Окрім очевидної вигоди для екології, у багатьох країнах переробка сміття надає й грошові вигоди. Наприклад, автомати, з яких можна отримати гроші за здані пляшки. Сьогодні такі є у Німеччині, Данії, Швеції, Фінляндії, Естонії, Литві. Поступово приєднуються інші країни.
У деяких країнах, у Швеції, наприклад, запущено теплові станції, що працюють на відходах і забезпечують населення теплом за приємними цінами.
Принцип сортування начебто зрозумілий: папір, скло, метал, пластик, біо-відходи – все має бути окремо. Але насправді кожна країна має свої особливості. Наприклад, є більш дрібне сортування – кольорове і прозоре скло, звичайний папір і картон. Також у більшості країн передбачено штрафи за порушення правил сортування.
НІМЕЧЧИНА. У Німеччині кожен будинок має від трьох до восьми контейнерів для сортування відходів. Окремо викидають меблі та побутову техніку, які вивозять у певний час. Біля церков організовано центри збирання одягу, який далі сортують і відправляють на гуманітарну допомогу. За порушення закону передбачено штраф від 40 до 300 євро.
ПОЛЬЩА. У Польщі встановлено два тарифи для населення: перший – за сортоване сміття, другий – за несортоване. Вивезення змішаних відходів коштує вдвічі дорожче. Тому не дивно, що понад 80% людей готові сортувати сміття і платити менше. Порушникам загрожує штраф від 100 євро і вищий.
ШВЕЦІЯ. У Швеції сортується все – аж до чайного пакетика, який можна розділити на частини. Ця країна навіть змушена купувати сміття у сусідніх країнах, щоб забезпечити потреби у переробці та використанні. І, звичайно, сортуванню відходів тут приділяють велику увагу. А за сміття, викинуте не за призначенням, жителю країни доведеться заплатити майже 200 євро.
За даними Світового банку, щороку на нашій планеті виробляється понад 2 мільярди тон твердих відходів. Якщо не сортувати відходи і не використовувати їх повторно сьогодні, то вже через пару десятків років наша планета перетвориться на одне велике звалище.
Уже зовсім скоро на українців чекає різка зміна погода. До яких саме умов варто готуватися…
Вартість комунальних послуг зростає й часто стає не по кишені пенсіонерам. Чи обов'язково платити за…
Частина українців може отримати грошову допомогу від благодійної організації. Куди звертатися.
Не у всіх господинь виходить зварити яйця, які легко чистяться і не потріскаються при варінні.…
У квітні проведуть масштабний перерахунок пенсій. Які подробиці важливо знати.
Частина українців можуть отримати безкоштовні продукти. Для цього потрібно заповнити відповідну онлайн-заявку.