«Я йшла на пенсію у 2009 році, маючи 25 років стажу. За старими нормами закону цього було достатньо. До речі, з того часу я відпрацювала ще 1 рік і 10 місяців. Але через два роки, 2011-го, раптом почали вимагати 30 років стажу. Я не розумію, чому. У зв’язку з цим я не маю жодних доплат, отримую мінімалку – 2100 гривень. Вважаю, що мене просто обікрали.
У кого запитати: чому у мене вимагають 30 років стажу після того, як я пішла на пенсію зі стажем 25 років? Може, я щось не розумію?
Надія Дарієнко, м. Подільськ, Одеська обл.»
Цей лист, скоріше, не містить питання – це просто крик душі. Ви й самі чудово розумієте, що річ у недосконалості пенсійного законодавства.
Подібні листи ми вже не раз розглядали, тому просто нагадаємо. У жовтні 2011 року було здійснено черговий етап пенсійної реформи. Ця реформа, до речі, обмежувала права насамперед майбутніх пенсіонерів, а не тих, хто вже був на пенсії. Тоді жінкам почали піднімати пенсійний вік. Тоді ж посилилися вимоги до стажу для виплати мінімальної пенсії. Тоді ж змінилися правила визначення понаднормового стажу.
Понаднормовим почали вважати стаж, відпрацьований жінками понад 30 років, а чоловіками – понад 35 років. При цьому для осіб, які вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року, понаднормовий стаж, як і раніше, рахується за кожен рік, відпрацьований понад 20 років для жінок і понад 25 років для чоловіків. У цьому сенсі вашу пенсію у 2011 році не урізали і всі пенсійні права, передбачені чинним законодавством, навпаки, зберегли. При цьому, само собою, слід розуміти: що більше стажу, то теоретично пенсія має бути вищою.
Інше питання, що в останні роки з’явилися деякі додаткові зміни у законодавстві, які спрямовані на збільшення пенсій людям старшого віку і з більшим стажем. У цьому сенсі за останні роки прийнято кілька постанов Кабінету Міністрів, які гарантують вищу пенсію людям віком 70, 75 та 80 років, особливо якщо такі люди мають не менше 30 і 35 років стажу відповідно для жінок і для чоловіків.
Однак з грудня вирішили трохи підтягнути і пенсії громадян, яким менше 70 років. І не лише тим, у кого багато стажу. Так, з 1 грудня пенсія у жінок з повним стажем (від 30 років) не має бути нижчою за 2500 гривень. При цьому у тих, хто має менше стажу, пенсія все одно мусила трошки підрости – пропорційно до наявного стажу, виходячи із зазначеної суми.
Візьмемо саме ваш приклад. Повні 30 років, тобто 360 місяців стажу, тепер гарантують жінкам пенсію у розмірі не менше 2500 гривень. У вас всього 322 місяці стажу (26 років і 10 місяців), отже тепер мінімальна пенсійна виплата для вас мусить становити 2236,11 гривні (2500:360х322). Це замість мінімальної пенсійної виплати у розмірі 2100 гривень, яку ви отримували з 1 березня. Ви писали цей лист наприкінці листопада, тому сподіваємося, що наші припущення вірні, і у грудні пенсія трохи зросла.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…