Статті

Скільки пересічному українцю треба платити за доставку газу?

Якою буде сума цьогорічної оплати і як її розрахувати – відповіді на ці та інші запитання в нашому матеріалі.

1. Від чого залежить плата за доставку газу?

Плата за доставку газу (абонплата) розраховується індивідуально для кожного домогосподарства на основі тарифів облгазів, що відрізняються у різних регіонах. Тарифи облгазів наразі не змінюються. Але щомісячну абонплату традиційно з початку року буде перераховано для кожного домогосподарства. Сума абонплати розраховується індивідуально – виходячи з обсягів газу, спожитого за попередній газовий рік, тобто з 1 жовтня 2021 року до 30 вересня 2022 року. Якщо в цьому періоді сім’я витратила газу менше, ніж у попередньому газовому сезоні, то й платити за розподіл газу вона буде менше. Відповідно, при більшому споживанні газу абонплата теж буде більшою.

2. Як самостійно розрахувати абонплату?

Щоб самостійно розрахувати абонплату, необхідно знати тариф облгазу за розподіл газу і ваш обсяг споживання газу за минулий газовий рік. Тарифи зазвичай є на сайті постачальника послуги або вказані в платіжці. Індивідуальний обсяг споживання газу можна знайти в особистому кабінеті або також у платіжці.

Розраховується абонплата за доставку газу так: сума кубів газу, спожитого протягом року, множиться на тариф за його доставку. Результат ділиться на 12 місяців.

Наприклад, при споживанні 1600 кубометрів за газовий рік щомісячна абонплата за доставку газу на Одещині (тариф – 1,308 гривні з ПДВ) становитиме 174,40 гривні (1600×1,308:12), а у Львівській області (тариф – 2,028 гривні) 270,40 гривні (1600×2,028:12).

У деяких споживачів розмір плати за доставку газу буває меншим від комісії банку. Наприклад, якщо газ використовується лише для приготування їжі. У такому разі газовики радять платити одразу за квартал або півріччя.

3. Коли за доставку газу можна не платити?

Відповідно до законодавства, навіть якщо споживач не користувався газом протягом року, але підключений до труби, він все одно мусить сплатити послугу доставки. Щоб не платити, труба має бути відрізана, а такий факт зафіксовано в документах. Для споживачів із нульовим споживанням, а також для тих, хто користувався газом менше 9 місяців, НКРЕКП запровадила мінімальний платіж за доставку газу. Він розраховується виходячи з чинних норм споживання газу та залежить від наявних у споживача газових приладів. Так, якщо споживач користується лише газовою плитою, його замовлену потужність встановлено на рівні 39 кубометрів на рік. Для споживачів, які мають газову плиту та колонку, мінімальна замовлена потужність становить 126 кубометрів. Для тих, хто використовує газовий котел для опалення, – 314 кубічних метрів. Мінімальну плату за доставку газу встановлено і у тому випадку, якщо труби газопостачання опломбовані.

В умовах військової агресії рф, звісно, є інші нюанси. Якщо об’єкт газоспоживання або внутрішньобудинкова система газопостачання були пошкоджені, після обстеження фахівцями систем газопостачання споживачам необхідно зробити перерахунок.

Що робити, якщо не погоджуєтеся з обсягами газу, які виставив облгаз за минулий газовий рік?

У таких випадках споживачеві треба звернутися до оператора газорозподільної системи (ГРС) і виправити інформацію. Якщо на місці не вдалося вирішити питання, можна написати скаргу до Національної комісії з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про порушення з боку оператора ГРС (облгазу). Адреса Нацкомісії: 03057, м. Київ, вул. Сім’ї Бродських, 19. Ще один варіант – подати на облгаз до суду.

Пам’ятайте: важливо своєчасно (щомісяця – з 1-го по 5-е число) передавати показники лічильника і контролювати їх фіксацію. Тоді облгази не зможуть завищувати цифри і нараховувати більше.

Новое на сайте

  • Новини

Несподіваний інгредієнт, який зробить котлети соковитими та ніжними

Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…

22/11/2024 13:39
  • Статті

Як вибрати диван для дому: повний гід

Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…

22/11/2024 13:04
  • Новини

В Україні планують заборонити небажані дзвінки: що пропонує новий законопроєкт

Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…

22/11/2024 12:41
  • Новини

“Ощадбанк” змінює правила: як це вплине на ваші фінанси

Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…

22/11/2024 11:42
  • Новини

Стартує прийом заявок на отримання новорічних подарунків поштою для дітей

Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…

22/11/2024 10:53
  • Статті

Ефективне використання перев’язувальних матеріалів та бинтів

Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…

22/11/2024 10:25