Статті

Наскільки справедлива чинна система пенсійного забезпечення?

«Що таке солідарна система пенсійного забезпечення? Якими законодавчими документами затверджені її основні положення? Хто і з ким уклав договір солідарності? Чи правомірна така система солідарності і державного примусу у демократичному суспільстві, чи відповідає Конституції України?

Валерій Серафімович, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька обл.»

Про що йде мова у законі

Таке питання носить, скоріше, не юридичний, а філософський, дискусійний характер. На сьогодні українське пенсійне законодавство базується головним чином на Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до статті 2 цього Закону, система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів.

Перший рівень – солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбачених цим Законом.

Другий рівень – накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що базується на засадах накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді або у відповідних недержавних пенсійних фондах (суб’єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення) та здійснення фінансування витрат на оплату договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат.

Третій рівень – система недержавного пенсійного забезпечення, що базується на засадах добровільної участі громадян, роботодавців та їх об’єднань у формуванні пенсійних накопичень з метою отримання громадянами пенсійних виплат на умовах та в порядку, передбачених законодавством про недержавне пенсійне забезпечення.

Пенсійні внески і солідарність поколінь

Другий рівень поки існує у нас лише на папері, багато років накопичувальну систему ввести не можуть, хоча вона має бути за законом. Третій рівень частково працює, але не є у нас популярним. Отже, головним чином у нас в країні діє той самий перший рівень – солідарна пенсійна система. Люди працюють, сплачують податки, і частина цих грошей йде на виплати нинішнім пенсіонерам. Це можна назвати солідарністю поколінь. Сьогодні ти сплачуєш пенсійні внески, а завтра за тебе це будуть робити більш молоді люди. Це по суті і є класична солідарна пенсійна система.

Більше того, за Конституцією у нас соціальна держава, яка гарантує людині певний рівень життя. А досягнути цього можна насамперед завдяки податкам, в тому числі страховим внескам. При цьому сплата податків – це обов’язок людини. Такий устрій є традиційним для більшості країн світу. А от наскільки справедлива наша пенсійна система – то вже питання риторичне. Звісно, можна поміркувати, чи повинна людина примусово віддавати частку своїх доходів державі і наскільки чесно ці податки розподіляються. Але навряд чи від цього щось зміниться.

Сергій Коробкін

Метки: реформа

Новое на сайте

  • Новини

Примусове вилучення пенсій: які нові норми заклали в держбюджет

У кого з пенсіонерів можуть примусово вилучити пенсійні виплати і з чим це пов'язано.

21/05/2025 13:22
  • Новини

З 1 червня в банках України вводять нові ліміти: які зміни приготували для українців

Для власників банківських карток багатьох українських банків з літа діятимуть нові правила. Які саме обмеження…

21/05/2025 12:10
  • Новини

Стартував новий етап грошової допомоги від Норвезької ради: як отримати до 54 тисяч гривень

Частина українців можуть отримати грошову допомогу від міжнародного фонду в межах нового етапу програми фінансової…

21/05/2025 11:25
  • Новини

Плату за газ частині українців не зарахують: заява Газмереж

Комунальники зробили важливу заяву, що торкнеться частини українців. Плату за газ у травні можуть не…

21/05/2025 10:05
  • Новини

Карітас видає продуктові набори пенсіонерам: куди звертатися

Частина пенсіонерів можуть отримати безкоштовні продукти харчування від відомого міжнародного фонду. Як це зробити.

21/05/2025 08:48
  • Новини

Пенсії не нараховуватимуть, якщо не виконати ці вимоги: Пенсійний фонд зробив важливе попередження

Частина українців можуть залишитися без пенсій. Які вимоги потрібно обов'язково виконати, щоб отримувати пенсійні виплати.

21/05/2025 07:55