Статті

Наскільки справедлива чинна система пенсійного забезпечення?

«Що таке солідарна система пенсійного забезпечення? Якими законодавчими документами затверджені її основні положення? Хто і з ким уклав договір солідарності? Чи правомірна така система солідарності і державного примусу у демократичному суспільстві, чи відповідає Конституції України?

Валерій Серафімович, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька обл.»

Про що йде мова у законі

Таке питання носить, скоріше, не юридичний, а філософський, дискусійний характер. На сьогодні українське пенсійне законодавство базується головним чином на Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до статті 2 цього Закону, система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів.

Перший рівень – солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбачених цим Законом.

Другий рівень – накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що базується на засадах накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді або у відповідних недержавних пенсійних фондах (суб’єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення) та здійснення фінансування витрат на оплату договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат.

Третій рівень – система недержавного пенсійного забезпечення, що базується на засадах добровільної участі громадян, роботодавців та їх об’єднань у формуванні пенсійних накопичень з метою отримання громадянами пенсійних виплат на умовах та в порядку, передбачених законодавством про недержавне пенсійне забезпечення.

Пенсійні внески і солідарність поколінь

Другий рівень поки існує у нас лише на папері, багато років накопичувальну систему ввести не можуть, хоча вона має бути за законом. Третій рівень частково працює, але не є у нас популярним. Отже, головним чином у нас в країні діє той самий перший рівень – солідарна пенсійна система. Люди працюють, сплачують податки, і частина цих грошей йде на виплати нинішнім пенсіонерам. Це можна назвати солідарністю поколінь. Сьогодні ти сплачуєш пенсійні внески, а завтра за тебе це будуть робити більш молоді люди. Це по суті і є класична солідарна пенсійна система.

Більше того, за Конституцією у нас соціальна держава, яка гарантує людині певний рівень життя. А досягнути цього можна насамперед завдяки податкам, в тому числі страховим внескам. При цьому сплата податків – це обов’язок людини. Такий устрій є традиційним для більшості країн світу. А от наскільки справедлива наша пенсійна система – то вже питання риторичне. Звісно, можна поміркувати, чи повинна людина примусово віддавати частку своїх доходів державі і наскільки чесно ці податки розподіляються. Але навряд чи від цього щось зміниться.

Сергій Коробкін

Метки: реформа

Новое на сайте

  • Новини

Вирощування батату: інструкція для початківців та досвідчених городників

Батат, або солодка картопля, – смачний та корисний продукт. Якщо ви хочете виростити його самостійно,…

05/04/2025 12:48
  • Новини

Нові види фінансового шахрайства: як пенсіонеру не втратити гроші через банкомат

Схеми шахраїв стають дедалі витонченішими. Вони використовують фейкові клавіатури, коментарі з фішинговими посиланнями й фальшиві…

05/04/2025 11:38
  • Новини

Пенсія за формулою: що потрібно знати про нарахування та виплати

У 2025 році в Україні знову зростуть вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію…

05/04/2025 10:55
  • Новини

Стартує реєстрація на грошову допомогу для українців: як можна отримати до 50 000 гривень

Відкрито реєстрацію на програму фінансової підтримки. У межах ініціативи можна отримати до 50 тисяч гривень.…

05/04/2025 09:33
  • Новини

У Кривому Розі ракетний удар забрав життя цілих родин – воєнне зведення 5 квітня

Увечері 4 квітня росія завдала удару балістичною ракетою по житловому району Кривого Рогу. Внаслідок цього…

05/04/2025 08:31
  • Новини

Відчутна надбавка: окремій категорії пенсіонерів підвищили виплати на 3000 гривень

Мінімальні пенсії для окремих категорій українців суттєво зросли. У деяких випадках підвищення перевищило 3 тисячі…

05/04/2025 07:47