Статті

Як враховуються стаж та зарплата при призначенні та перерахунку пенсії?

«Мені 71 рік, я на пенсії за віком з 2006 року. До цього була на пенсії за інвалідністю. При призначенні пенсії подавала довідку про зарплату за 1987-1991 роки. Далі працювала до 2017 року. Після звільнення мені зробили перерахунок пенсії за стажем. Тоді ж я дізналася, що для розрахунку пенсії додатково взяли заробітну плату за 2000-2003 роки, а там була зовсім маленька зарплата. Гадаю, це зробили, щоб зменшити коефіцієнт зарплати. Крім того, мені нічого не додали з 1 липня, і це за наявності 46 років стажу. Чому так?

Наталія Поклад, село Пушкареве, Полтавська обл.»

При призначенні вашої пенсії за інвалідністю могли враховувати лише заробітну плату за п’ять років до 2000 року, але з 2004 року правила змінилися.

З того часу при призначенні пенсії обов’язково враховують усю заробітну плату за періоди з 1 липня 2000 року до моменту призначення пенсії. При цьому довідки про зарплату за період роботи після 2000 року приносити до Пенсійного фонду не потрібно. Ці дані надходять до Пенсійного фонду автоматично із державного реєстру застрахованих осіб (дані персоніфікованого обліку).

Таким чином, вже у 2006 році при переході з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком у розрахунок вашої пенсії мусили взяти не лише зарплату за 90-ті роки, а й дані про зарплату за роботу після 2000 року. Коефіцієнт зарплати при цьому справді міг зменшитися, але загалом розмір пенсії тоді збільшувався за рахунок інших показників.

***

До речі, документи, які ви додали до листа, показують, що вашу зарплату за період з 1 липня 2000 року до 30 червня 2004 року з розрахунку виключено. Тобто, на розмір пенсії не впливає. Це стало можливим завдяки так званій оптимізації заробітку. Закон дозволяє виключити з розрахунку найневигідніший період зарплати, за умови, що він становить не більше 10% від загальної кількості стажу і не більше 60 місяців поспіль. Цей процес здійснюється автоматично.

Що стосується липневого підвищення, то, на нашу думку, ваша пенсія мусила вирости на 24 гривні. Але підвищення було далеко не у всіх – такі приклади ми вже наводили. Ситуації бувають різні, і кожен випадок потрібно розбирати індивідуально. Якщо зростання пенсії не відбулося, то про причини краще поцікавитися у місцевому Пенсійному фонді.

Нагадаємо, що ми не маємо повноважень перераховувати пенсії. При цьому редакція газети «На пенсії» не пересилає листи читачів до Пенсійного фонду. Відповідаючи на них, ми лише даємо свої роз’яснення і по можливості радимо, як вчинити в тій чи іншій ситуації.

Сергій Коробкін, незалежний консультант

Метки: консультація стаж

Новое на сайте

  • Новини

Так курячі яйця їсти не можна – небезпечно для здоров’я: не нехтуйте цими правилами

Яйця вважаються корисним продуктом, але є обмеження, які слід знати кожному. Інакше – без візиту…

18/05/2024 22:54
  • Новини

Погода в Україні на неділю: де чекати грозових опадів 19 травня

Погода в неділю 19 травня буде не такою вже спекотною. У деяких регіонах пройдуть дощі…

18/05/2024 21:47
  • Новини

Магнітні бурі на неділю: який рівень сонячного впливу спіткає нас 19 травня

У вихідні не очікується зниження сонячної активності. Імовірність магнітних бур може зрости до 25%.

18/05/2024 21:10
  • Новини

Фарбування волосся в домашніх умовах: 5 помилок, які можуть зіпсувати результат

Домашнє фарбування, зроблене якісно й акуратно, не поступиться зробленому в салоні. Однак у домашніх умовах…

18/05/2024 20:55
  • Новини

Побутова хімія не знадобиться: прості способи легко помити вікна без розводів

Кожна господиня стикається з проблемою під час миття вікон - на склі залишаються розводи. Однак…

18/05/2024 19:26
  • Новини

Скільки доведеться заплатити за перебування в будинку для літніх людей – ціни та умови

Оформити літню людину в будинок для літніх людей не так уже й складно. У цьому…

18/05/2024 18:42