Що ми святкуємо у день Покрови Пресвятої Богородиці?
Осіннє свято, свято Покрови Божої Матері, стало особливо улюбленим у нас, хоча виникло не на Русі, а у Константинополі. І – як це не здасться нам сьогодні дивним – виникло як свято перемоги Візантії над нашими предками, які тоді брали в облогу столичне місто.
Згідно з переказами, у дні цієї облоги деякі люди, які молилися у храмі, побачили Божу Матір, що тримала покрову над містом і молилася за це місто. І, як це траплялося не раз в історії, місцева подія, обмежена місцевими обставинами, ніби переросла себе, розширилася до світових розмірів і світового значення.
Забувся історичний зв’язок подій, забулися конкретні обставини, але залишився цей образ Матері, яка прикриває, захищає, втішає своїх дітей, що потрапили у біду.
Це свято стало серцевиною саме сприйняття Марії як Матері, якою на хресті усиновлено було все людство, яка як Мати приймає в серце своє всі наші прикрощі, всі страждання, весь нестримний біль нашого земного існування. «І Тобі Самій зброя пройде душу, – так відкриються думки багатьох сердець…». Ці слова праведного старця Симеона, сказані Їй у день, коли Вона принесла Немовля до Храму, щоб присвятити Його Богу, глибоко проникли в душу віруючих. Мати Ісуса Христа, яка прийняла весь страшний біль співчуття і жалю, коли стояла Вона біля хреста Сина, – стала ніби даром нам, людям, даром материнської любові, материнського жалю, материнського співчуття…
Століттями відчували, духовним поглядом люди бачили цю світлу покрову над світом і раділи їй і в ній знаходили допомогу і втіху. «Днесь, благовірні люди, світло празнуємо, отінювані Твоїм, Богомати, пришестям…». Той, хто мав це видіння, юродивий жебрак Андрій, розповідав, що бачив Божу Матір, яка плакала за світом. «Богоматір, – говорив він, – уклінно молилася. Пані та Цариця світу плакала про нього…».
Через багато століть, на запитання про сенс цих сліз, так відповідає у своїй проповіді на це свято о. Сергій Булгаков, великий російський філософ і богослов: «…Не лише 1000 років тому молилася сльозно Богородиця, але молиться нині і тут, і завжди, і всюди, і до кінця віку. І не тільки над присутніми тоді… простягнулася її покрова, але й над усім родом людей, і над усім світом і над нами, грішними, сяє промениста і рятівна покрова Богоматері, хоч і не маємо очей, гідних це побачити».
«Радуйся, Радосте наша! Покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором!». Цим поривом хвали і радості, цим благанням про допомогу, захист і втіху колись визначена була наша духовна доля. І скільки б не було гріхів і падінь, якою б страшною не була темрява життя – цей сяючий образ Матері, заступниці, втіхи, покрови над світом – був з нами, над нами, в нас… Свято Покрови знову закликає нас повернутися до нього, і в цьому поверненні – до зцілення та відродження.
Протопресвітер Олександр Шмеман, з книги «Недільні бесіди»
Дуже смачний десерт за рекордно короткий час – ви будете у захваті від цього рецепту.
Незважаючи на обіцянки, не всі українці матимуть змогу отримати нову грошову допомогу від президента.
У якому віці можна буде вийти на пенсію наступного року і який стаж потрібно мати.
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.