«Мені 62 роки, стаж – 18 років, отримую соціальну пенсію. Мій чоловік помер. Він працював у поліції. Я чула, що можу відмовитися від своєї соціальної допомоги та отримувати частину пенсії чоловіка. Куди мені звернутись і в якому віці дають таку пенсію?
Любов Микитівна, м. Кілія, Одеська обл.»
Тут є два варіанти. Перший – призначення звичайної пенсії втратою годувальника, розмір якої залежатиме від загальної кількості стажу та розміру зарплати. Така пенсія призначається у розмірі 50% від пенсії, яку отримував би померлий. Це не завжди вигідно, щоб відмовлятися від своєї пенсії.Але за будь-якого розкладу така пенсія не повинна бути нижчою за 2100 гривень.
Другий варіант – пенсія за втратою годувальника за нормами Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Цей закон поширюється, зокрема, і на поліцейських.
За нормами цього закону вам можуть призначити пенсію у розмірі 30% грошового забезпечення (зарплати поліцейського) чоловіка. Але загальний розмір такої пенсії за законом не може бути нижчим за два прожиткові мінімуми, що на сьогодні становить 4054 гривні (2027 грн. х 2). Додамо, що якщо людина загинула при виконанні службових обов’язків, то члени його сім’ї можуть претендувати на вищу пенсію та інші додаткові виплати та пільги.
***
Якщо ваш чоловік уже отримував якусь пенсію, то вам у будь-якому випадку потрібно звертатися до Пенсійного фонду, щоб оформити перехід з одного виду пенсії на інший, з урахуванням матеріалів його архівної пенсійної справи. Вважаємо, що вам це у будь-якому випадку буде вигідно.
Право на пенсію через втрату годувальника мають непрацездатні родичі померлого. Наприклад, дружина, яка досягла пенсійного віку. Це саме ваш випадок. Тобто у плані віку ви вже зараз можете звертатись за оформленням такої пенсії.
Читайте також:
- Як отримати пенсію через втрату годувальника на тимчасово окупованих територіях?
- Пенсія зі втрати годувальника: у яких випадках вдова може отримувати виплати свого чоловіка.
- Які пенсії передбачені сім’ям, які втратили годувальника?
Сергій Коробкін, незалежний консультант