Сьогодні поговоримо про міфи про печію.
Дійсно, однією з найчастіших причин, що сприяють виникненню печії, є неправильне та нерегулярне харчування. Такі негативні фактори, як переїдання, перекушування “на ходу”, вживання великої кількості газованих напоїв, кислих, солодких та жирних продуктів, гострих та смажених страв, а також зловживання кавою можуть спричинити печію. Також сприяти печії може тютюнопаління та зловживання алкоголем.
Це твердження є хибним. Насправді печія може виникати як у разі підвищеної, так і нормальної кислотності шлункового соку. Для того, щоб розвинулася печія досить невеликої кількості соляної кислоти, яка, безумовно, присутня у шлунковому соку за будь-якої кислотності. Виняток становлять лише рідкісні випадки ахлоргідрії, тобто повної відсутності соляної кислоти та ензиму пепсину у шлунковому соку.
А ось содою печію краще не усувати. При печії сода здатна принести лише тимчасове полегшення. Після застосування спостерігається так званий кислотний рикошет. Дане явище виникає внаслідок прийому соди як реакція на швидке виділення вуглекислого газу в шлунку, що викликає активізацію секреції соляної кислоти. Тобто після прийому соди печія тимчасово проходить, але потім посилюється знову. Тому при виникненні печії необхідно використовувати спеціальні лікарські засоби – антациди, які здатні нейтралізувати соляну кислоту та усунути негативні симптоми.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про сорти яблук, які не провокують печію.
Джерело: telegraf
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.