Статті

Що буде найближчим часом із цінами на продукти в країні і чи треба нам побоюватися дефіциту?

Більшість продукції на продаж вивозили морем, що зараз проблематично. У результаті в багатьох країнах світу вартість продуктів харчування значно зросла. А що буде найближчим часом із цінами на продукти в нашій країні і чи треба нам побоюватися дефіциту?

Продукти: про ціни та дефіцит

Чи подешевшають овочі?

Зараз кожен похід на базар – це випробування. І навіть овочі, за рахунок яких можна було якось викрутитися у тяжкі часи, для початку літа незвично дорогі.

Вартість борщового набору порівняно з серединою лютого зросла на 16% (95 гривень на сім’ю з чотирьох осіб проти 82 гривень). Найбільше подорожчала капуста, трохи менше – свинина, морква та буряк. Єдиний овоч, вартість якого зменшилася – стара картопля.

Молоді овочі залишаються дорогими та суттєвого падіння цін на них не очікується – прогнозують експерти. Відсутність завезення овочів з-за кордону та зі східних областей створює дефіцит на внутрішньому ринку України, що сприяє інфляції. Плюс зростання вартості добрив та бензину. Все це закладено у ціну.

Водночас, на думку директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзіна, вже розпочався потік овочів з відкритого ґрунту з центральної України. І найближчими днями овочі нового врожаю все одно почнуть падати в ціні.

Круп, цукру та картоплі вистачить

Значне місце у нашому продуктовому кошику займають крупи. З початком війни вони періодично зникають із супермаркетів, а потім з’являються, але вже за іншими цінами. Традиційно у тяжкий час дивує гречка – найпопулярніший у нас зерновий продукт. У союзі «Мукомоли України» зазначають, що до кінця року гречки минулого врожаю нам вистачить. Ось тільки ціна, за прогнозами експертів, знов зросте та становитиме 100 гривень за кілограм.

Загалом, за словами першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, дефіциту продуктів харчування на внутрішньому українському ринку не буде.

– Цього року Україна втратить 30% валового виробництва посівних культур. Але це не є критичним, оскільки для внутрішнього споживання ми використовували лише близько 30-40% зернових та олійних культур, — зазначив чиновник.

Задіяних 70% орних земель вистачить не тільки для забезпечення внутрішнього попиту, а й для експорту. Незважаючи на труднощі воєнного часу, аграрії посіяли пшеницю, ячмінь, овес, гречку, просо, цукрові буряки, картоплю та соняшник.

Водночас рису, наприклад, ми вирощуємо небагато, що пов’язано з природними умовами. Більшу частину завозимо. І якщо імпорт буде неможливим, дефіцит цілком ймовірний. Мало в нас сіють і кукурудзи – невигідно: потрібно багато добрив та глибока обробка ґрунту. Витрати великі, хоча і обсяг урожаю на гектар теж добрий – умовно 10 тонн. При цьому вартість кукурудзи нижча. Тому фермери вважають за краще сіяти більш вигідні культури.

Очікується також дефіцит баштанних, який пов’язаний із воєнними діями на Херсонщині.

***

Підіб’ємо підсумок: голодувати ми не будемо, та й значного зростання цін експерти не прогнозують. Ціна, як відомо, формується із співвідношення попиту та пропозиції. Попит передбачає платоспроможність. А внаслідок воєнної агресії РФ доходи у людей упали. Разом із ними впала й платоспроможність. Виходячи з цього, виробникам доведеться балансувати: утримання вартості продукції призведе до зміни її якості. Тобто те, що дорожче, більшість людей купити не зможуть і підприємцям буде невигідно виробляти такі продукти.

Новое на сайте

  • Новини

Ароматний заливний пиріг із капустяною начинкою – ідеальний варіант для обіду

Хочете приготувати щось смачне, але не хочете довго возитися на кухні? Спробуйте заливний пиріг! Це…

04/04/2025 14:44
  • Новини

Як отримати відповідь на важливе питання через сни: поради психолога

Дізнайтеся, як використовувати сновидіння для пошуку відповідей на життєві питання за допомогою методів, запропонованих психологом…

04/04/2025 14:03
  • Новини

Секрет родючого городу: як використовувати дріжджі для підживлення

Дріжджове підживлення – це простий, екологічний і доступний спосіб покращити стан ваших рослин. Дізнайтеся, як…

04/04/2025 13:36
  • Новини

Деяким українцям доведеться докупити страховий стаж для пенсії: скільки коштує місяць у 2025 році

Українці можуть "докупити" страховий стаж через електронний портал Пенсійного фонду, без необхідності відвідування установ. Як…

04/04/2025 12:31
  • Новини

“Нафтогаз” попередив українців про зміни в оплаті рахунків за газ

"Нафтогаз" впровадив нові правила для оплати рахунків за газ. Споживачів закликають не допускати прострочення платежів…

04/04/2025 11:39
  • Новини

Пенсії припинять нараховувати: українцям почали блокувати банківські картки – що відбувається

Виплати під загрозою! Якщо не проводити жодних операцій із пенсійною карткою, ви можете втратити доступ…

04/04/2025 10:37