Статті

Жителів Західної України можуть змусити повернути борги за комуналку до закінчення війни

Через війну багато українців перестали платити за комунальні послуги. Таким чином, за неповні три місяці військових дій сумарний борг українців за комуналку досяг безпрецедентного значення – 100 млрд гривень. Якщо держава не придумає, яким чином гасити борги за комуналку, на Україну вже восени чекає комунальний колапс. Отже треба змусити бодай частину українців повертати заборговане вже зараз.

Своїми міркуваннями з цього приводу поділився з виданням Оbozrevatel експерт у сфері ЖКГ Олег Попенко.

“Ситуація щодо боргів, як на мене, вже критична. Чому критична? Борги вже становлять понад 100 млрд грн. Я насилу розумію, як підприємства працюватимуть. Навіть якщо будуть компенсації з бюджету, є питання, де брати ці гроші з бюджету? У цій ситуації потрібно шукати вихід. Субсидії: знову ж таки, немає грошей на субсидії”, – каже Попенко.

На сьогодні в Україні зупинено всі штрафні санкції за несвоєчасну оплату комуналки. Але слід пам’ятати, що борги ніхто не спише. Їх все одно доведеться виплачувати. Навіть більше, держава будь-якої миті (а після війни точно) може включити лічильник штрафів, і громадянам не допоможуть розрахуватися навіть вивернуті кишені.

Є два сценарії розвитку ситуації з боргами

Є два сценарії розвитку ситуації, каже Попенко. Обидва вони – не найрадісніші. Однак у першому все-таки набагато більше оптимізму.

Сценарій перший

Війна скінчиться вже найближчими тижнями, і Україна швидко почне відновлюватись. Звичайно, всім буде важко, і на відновлення знадобляться роки, якщо не десятиліття. Однак у людей з’явиться робота і вони стануть платоспроможними. А отже – зможуть знову платити за рахунками, зокрема й за комуналку. Звичайно, багато хто не зможе розрахуватися одразу, проте борги можна реструктуризувати і потихеньку виплачувати.

Сценарій другий

Сценарій другий набагато гірший і жорсткіший. Війна затягнеться надовго – більш ніж на рік. У цьому випадку переважна більшість українців зубожіє до крайності. За прогнозами ООН, 9 із 10 українців опиняться за межею бідності. Це означає, що борги за комуналку зростатимуть, немов снігова куля. Державі не буде чим виплачувати субсидії, а також платити працівникам комунальних підприємств і загалом підтримувати функціональність комунального сектору. А це означає, що комунальні підприємства почнуть розвалюватись. Зрештою, ми залишимося на зиму без тепла, води і, можливо, без електрики.

А що ж уряд?

Уряд твердо стоїть на своєму: до кінця війни тарифи на комуналку не підвищуватимуть. У майбутньому опалювальному сезоні Україні може вистачити газу власного видобутку, вважають у Кабміні.

Загалом, у довоєнні часи, Україна забезпечувала себе газом приблизно на дві третини від потреби. Проте зараз ситуація змінилася.

  • По-перше, зупинилося багато підприємств, які споживали газ.
  • По-друге, багато українських родин виїхали за кордон і, ймовірно, до кінця війни багато біженців додому не повернуться. Отже, їхні будинки не споживатимуть енергоресурсів.
  • По-третє, багато будинків просто зруйновані. Їх не опалюватимуть.
  • І, по-четверте, частина території України опинилась під окупантами. І поки вони там перебувають, турбота про комунальні потреби тамтешнього населення – їхній головний біль.

Тому цілком можливо, що на зиму Україні справді вистачить власного газу. Але в жодному разі проблема комунальних боргів нікуди не подінеться.

Що пропонує експерт?

Олег Попенко вважає, що уряду потрібно чітко диференціювати українців за регіонами проживання. Жителям західного регіону потрібно повернути штрафи за прострочені платежі, а жителям сходу і центру поки що залишити послаблення.

“Не можна зараз зрівнювати споживача у Миколаєві чи Харкові та, наприклад, у Чернівцях. Це різні ситуації”, – переконаний експерт.

Таким чином, гроші, які платитиме захід, врятують комунальне господарство країни від остаточного розвалу. А інакше, державі ніяк не впоратися з цією проблемою, вважає Олег Попенко. Чи дослухається до його порад влада, наразі невідомо. Однак жителям західного регіону все ж краще не накопичувати боргів.

 

Новое на сайте

  • Новини

Найсоковитіші та неймовірно смачні біляші: цей рецепт ви обов’язково захочете повторити

Кожна господиня має свій рецепт приготування біляшів. Але сьогодні ми пропонуємо вам приготувати неймовірно смачні,…

05/05/2024 05:27
  • Новини

Для багатьох це буде несподіванкою: як часто потрібно прати постільну білизну та чому

Кожна господиня хоч раз, але думала, як часто потрібно міняти постільну білизну. Хтось робить це…

04/05/2024 22:56
  • Новини

Погода в Україні на неділю: який прогноз на Великдень, 5 травня

Погода в неділю, 5 травня, у деяких регіонах уже не буде такою безхмарною. Синоптики очікують…

04/05/2024 21:45
  • Новини

Магнітні бурі на неділю: який рівень небезпеки очікується 5 травня

У травні 2024 року потужні магнітні бурі припадуть на початок місяця. Чи варто очікувати небезпеки…

04/05/2024 20:58
  • Новини

Зникне навіть багаторічний нагар: як легко очистити чавунний посуд

За всієї популярності посуду з тефлоновим покриттям, чавунні пательні все ще популярні на наших кухнях.…

04/05/2024 20:18
  • Статті

Міксер планетарний KitchenAid – вершина кулінарної майстерності

У світі кулінарії інструменти відіграють ключову роль у досягненні ідеальних результатів. Серед них міксери займають…

04/05/2024 19:49