Ми систематизували інформацію щодо кожного виду пенсії, а також розповідаємо про плюси та мінуси механізму пенсійної системи.
В законі, насамперед, написано, що пенсія призначається з дня звернення по пенсію*. Але це, скоріше, не правило, а виняток, адже є багато нюансів. Наприклад, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення по пенсію відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Якщо людина не встигла подати відповідну заяву впродовж трьох місяців з дня народження, тоді пенсія призначатиметься з дня подання такої заяви. До того ж заяву на призначення пенсії можна подати заздалегідь, але не раніше, ніж за місяць до дня досягнення пенсійного віку.
Завдяки більш активному впровадженню електронних технологій минулого року в Пенсійному фонді з’явилися нові сервіси. Відтепер заяву на призначення або перерахунок пенсії можна подати в електронному вигляді, тобто дистанційно.
Звісно, не всі люди більш старшого віку здатні опанувати нові технології, і не у всіх є такі технічні можливості. Але дедалі частіше ці послуги будуть користуватися попитом, адже можна оформляти пенсійні виплати по інтернету, не виходячи з дому. Це тим більш зручно, коли в країні лютує, наприклад, пандемія корона вірусу, або ще гірше – воєнний стан.
Разом з тим вже діє і послуга «автоматичне призначення пенсії». Для того щоб скористатися цим сервісом, людині необхідно зареєструватися на порталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою електронного цифрового підпису і заповнити відповідну анкету**.
Є навіть спеціальний мобільний додаток для смартфонів, через який все це робити ще зручніше. Це можна зробити незалежно від віку, навіть якщо до пенсії ще багато років. Коли прийде час, то пенсію призначать автоматично. Адже зараз всі дані про сплату страхових внесків є в Пенсійному фонді, якщо, звісно, вони офіційно сплачувалися. Це означає, що більшість відомостей про стаж і зарплату людини, починаючи з 2000 року, є в Пенсійному фонді. Таким людям пенсію буде призначено автоматично при досягненні пенсійного віку. Додатково звертатися і особисто відвідувати органи Пенсійного фонду не буде потрібно.
Своєю чергою, перерахунок пенсії зазвичай провадиться в такі строки:
Документи про призначення пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду і не пізніше 10 днів з дня їх надходження ухвалює рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії. Цей термін може бути продовжено на строк проведення додаткової перевірки відомостей про осіб, які претендують на пенсію, але не більше ніж на 15 днів. Нарахована сума пенсії включається у документи для її виплати не пізніше одного місяця з дня ухвалення рішення про її призначення.
Отже, якщо заяву на призначення пенсії подано в кінці місяця, то шансів отримати першу виплату одразу в наступному місяці фактично немає. Треба ще враховувати, що списки на виплату пенсії за поточний місяць надаються уповноваженим установам наприкінці попереднього місяця.
Так чи інакше, якщо до заяви про призначення пенсії одразу додані усі необхідні документи, то перші виплати за законом зазвичай можна чекати через місяць-два. Хоча ці терміни можуть варіюватися вже від конкретних обставин інколи в кращий, а інколи і в гірший бік.
*Стаття 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 9 липня 2003 року (у редакції від 21.03.2022 р.).
** Електронна адреса сайту в інтернеті: portal.pfu.gov.ua.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…