Відповідно до ст. 36 Кримінального кодексу України (КК), необхідною обороною визнаються дії, вчинені з метою захисту прав та інтересів, що охороняються законом, або іншої особи, а також громадських інтересів та інтересів держави від небезпечного зазіхання шляхом заподіяння посягаючому, шкоди, необхідної і достатньої для негайного запобігання або припинення зазіхання, якщо не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
Громадяни з метою самозахисту можуть купувати, носити, зберігати та використовувати спеціальні засоби, порядок придбання та застосування яких регулюється постановою Верховної Ради «Про право власності на окремі види майна» від 17.06.1992 р. № 2471-ХІІ, ухвалою Кабміну «Про порядок продажу , придбання, реєстрації, обліку та застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозогінної та дратівливої дії» від 07.09.1993 р. № 706 та іншими.
Без отримання спеціального дозволу можна купити:
З отриманням спеціального дозволу:
Захищаючи власність, себе та рідних, слід пам’ятати про межі необхідного самозахисту. Відповідно до законодавства, перевищенням меж необхідної оборони є умисне заподіяння тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпеці зазіхання або обстановці захисту і призводить до кримінальної відповідальності у випадках, передбачених ст. 118 (навмисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони) та ст. 124 (навмисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень при перевищенні меж необхідної оборони) КК України.
Особа не підлягає кримінальній відповідальності за перевищення меж самооборони, якщо через сильне душевне хвилювання, викликане суспільно небезпечним зазіханням, вона не могло оцінити відповідність заподіяної ним шкоди небезпеці зазіхання або обстановці захисту.
Не є перевищенням меж необхідної оборони і не веде до кримінальної відповідальності застосування зброї або будь-яких інших засобів або предметів, незалежно від тяжкості шкоди, заподіяної посягаючому для захисту від нападу озброєної особи; захисту від нападу групи осіб; запобігання протиправному насильницькому проникненню в житло або інше приміщення.
Нагадаємо, раніше ми розповідали о праве на защиту: где граница между “убить” и “погибнуть”.
Підготовлено за матеріалами Рrostopravo.com.ua
Позбавити водійських прав можуть навіть тих, хто не порушує правила дорожнього руху. Банальна перевірка документів…
7 квітня в Україні відзначають Всесвітній день здоров'я. Християни вшановують пам'ять святого преподобного Юрія Мелітійського.…
До першої групи інвалідності належать люди, які повністю втратили працездатність і вимагають постійної опіки. Вони…
6 квітня святкує свій 55-й день народження Ірина Білик. Ім’я співачки стало символом нової вітчизняної…
Досвідчені овочівники розповіли, чим потрібно підживити кабачки та цукіні, щоб урожаю вистачило і для власного…
7 квітня очікується мокрий сніг у північних та місцями центральних областях, у західних - подекуди…