Прообразом штолена був звичайний пісний хліб, який випікали з 1329 року із вівсяних висівок, борошна і ріпакової олії й називали «христовим хлібом». Готували його для наумбурзького єпископа Генріха Грюнберга. Пісна страва не дуже подобалася знаті, та й оливкова олія, яку можна було додавати у штолен, влітала в копієчку. І тоді римський папа Інокентій VIII дозволив додавати у пісний продукт вершкове масло. Однак при цьому він зажадав, щоб усі, хто вживав штолен зі скоромною добавкою, обов’язково каялися у цьому гріху та жертвували гроші на будівництво собору.
Утішені городяни стали додавати в тісто не тільки масло, а й молоко, яйця і навіть міцний алкоголь. А німецький пекар Генріх Драздо доповнив рецептуру великою кількістю цукатів та горіхів. З того часу у штолен стали додавати все, що під руку траплялося: сушені яблука та вишні, спеції, просочували кекс горілкою, ромом та коньяком. Сьогодні традиційний різдвяний штолен може бути шоколадним, вишневим, сирним, у деякі різновиди навіть додають фрукти, вимочені в шампанському.
За традицією, на Різдво в Дрездені готують величезний штолен і урочисто проносять його містом до центральної площі, де збираються всі жителі. Там кекс розрізають і кожен гість обов’язково отримує по шматочку різдвяних ласощів.
До речі, у Німеччині є звичай, за яким різдвяну випічку обов’язково готують усією родиною. Вважається, що це ще більше поєднує близьких людей. А у неділю всі члени сім’ї збираються за столом, щоб випити чай із солодощами при свічках.
Борошно – 0,5 кілограма, молоко – 120 грамів, яйце – 1 штука, дріжджі свіжі – 40 грамів, вершкове масло – 200 грамів, цукор – 60 грамів, родзинки – 400 грамів, цукати – 150 грамів, мигдаль (або горіхи) – 30 грамів (і для мигдалевої пасти – 50 грамів), коньяк – 30 грамів, суміш прянощів (гвоздика, кардамон, мускатний горіх, кориця) – 1 чайна ложка.
У миску налити трохи теплого молока і розчинити у ньому свіжі дріжджі. Поставити у тепле місце на 10-15 хвилин. Потім додати у суміш молока і дріжджів яйце і цукор і збити, краще міксером, до однорідної маси. Після цього покласти розтоплене вершкове масло і знову добре перемішати.
У цю суміш додати борошно, сіль і замісити м’яке тісто. Окремо змішати цукати, мигдаль, коньяк та родзинки і покласти їх у тісто. Знову вимісити й поставити у тепле місце на 40 хвилин, щоб тісто піднялося.
З 50 грамів мигдалю приготувати мигдалеву пасту. Для цього горіхи обсмажити і змолоти якомога дрібніше. Додати кілька крапель оливкової олії та дрібку солі. Добре розтерти до однорідної маси.
Тісто, що підійшло, розділити на шість частин. Кожну з них розкотити в овальний корж, завтовшки близько двох сантиметрів. З мигдальної пасти зробити невеликі ковбаски, покласти на кожну частину тіста і загорнути один кінець на три чверті довжини коржика.
Готові штолени викласти на лист, покритий пергаментом, і залишити на півгодини. Потім поставити в духовку, розігріту до 160 градусів, і випікати протягом 45-50 хвилин. Гарячий штолен трохи остудити і рясно змастити вершковим маслом, дати трохи постояти і знову змастити. Коли кекс охолоне, густо посипати його цукровою пудрою.
Борошно для штолена краще брати багате на клейковину. Масло має бути кімнатної температури. Після випікання штолен має трохи охолонути і тільки після цього його можна змащувати розтопленим вершковим маслом і посипати цукровою пудрою. Виконати це потрібно як мінімум двічі – так штолен добре просочиться маслом і довго не зачерствіє.
Раніше ми розповідали, що приготувати в різдвяний піст
22 травня невеликий дощ очікується у більшості західних областей, на решті територіях країни без опадів.…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Які вони – сім’я і кохання у поважному віці? Чому в одних пар з віком…
З віком хребет може «просідати», що нерідко призводить до опущення внутрішніх органів.
Спостерігаючи за сюрпризами природи, ми стурбовано прикидаємо, скільки коштуватимуть фрукти та ягоди, чи буде врожай…
Пенсіонери та люди з інвалідністю у травні продовжують отримувати грошову допомогу від ВПП ООН. Що…