Давайте розберемося, звідки береться кешбек і чому банки хочуть скоротити його.
У перекладі з англійської cashback означає повернення готівки. Це спеціальна бонусна програма, через яку банки повертають своїм клієнтам відсоток від покупок. Розмір кешбеку буває від 0,2 до 20%. Причому це не віртуальні бали, а живі гроші .
Залежно від умов банку, кешбек діє на всі покупки або на окремі товари у торгових мережах. Кешбек можна розглядати як знижку, яку людина отримує, роблячи покупки за допомогою картки.
Кешбек – це не благодійність, а програма лояльності. Повертаючи клієнтам невеликий відсоток за покупки, банки завойовують довіру та спонукають людей витрачати більше грошей. А що більше люди купують безготівково, то більший буде прибуток у банку.
Справа в тому, що за кожну оплату в магазині або на сайті банк отримує свої комісійні. Цю комісію вже включено у вартість товару, і вона становить близько 2%. Покупець зверху нічого не доплачує. Саме з цих грошей банки нараховують клієнтам кешбек.
Національний банк України домовився з компаніями Visa та Mastercard про початкове зниження комісії для банків на 25%. Вони підписали Меморандум із зобов’язанням знизити ставки за комісіями до 0,9% до 2023 року. Це призведе до того, що банки втратять частину свого регулярного доходу і будуть змушені істотно скоротити кешбек.
Варто зазначити, що у першій половині 2021 року через платіжні термінали пройшло понад 370 млрд. гривень. Скорочення комісії навіть на десяті частки відсотка виллється у пристойну суму, яку банки не отримають.
Втративши частину доходів, банки можуть не лише скоротити кешбек, а й запровадити нові комісії для клієнтів. Досвід європейських країн показує, що услід за зниженням ставок за міжбанківськими комісіями можуть змінитися тарифи на обслуговування карток. Зараз в Україні більшість карток або безкоштовні, або дуже дешеві. У майбутньому ситуація може змінитися у бік підвищення вартості обслуговування.
Це має бути вигідно бізнесу та великим рітейлерам. За словами співвласника Rozetka Владислава Чечеткіна, на оренду 90 магазинів, усіх складів та всіх офісів компанія витрачає менше, ніж іде на банківську комісію. Якщо платіжні системи її знизять, то продавці зможуть запропонувати покупцям кращу ціну, упевнений Чечеткін.
Співвласник Monobank Олег Гороховський зазначив, що банки до останнього боролися проти втручання держави у регулювання комісій, але цю битву за клієнтів вони програли. Він підкреслив, що тепер чекає разом з усіма, коли торговці знизять вартість товарів і все довкола подешевшає.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, хто в Україні одержує зарплату 100 тисяч гривень.
Андрій Горін
Хочете отримати хороший урожай огірків і щоб вони не гірчили? Обов'язково посадіть поруч з ними…
Буженина – одна з популярних страв на Великдень. Приготуйте її по цьому рецепту – м'ясо…
Національний банк України заявив про важливі зміни, які торкнуться кожного українця. Чого очікувати.
Синоптики попередили про небезпечні погодні умови. Що потрібно знати українцям.
Українців попередили про необхідність подання довідки в Пенсійний фонд, щоб пенсійні виплати й допомогу на…
В Україні виявили правопорушення в нарахуваннях оплати за комунальні послуги. Що чекає на споживачів.