Статті

Що спільного має українська мова з італійською?

Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів, а за кількістю носіїв посідає 26 місце у світі. Вона належить до індоєвропейської групи, як і більшість європейських мов. Історія нашої мови багата на цікаві та незвичайні факти. Можливо, ви ще не всі знаєте.

Українська писемність у цифрах та фактах

ІІІ століття до н.е. – з’явилася праслов’янська мова.

448 рік – перша згадка українських слів. Візантійський історик Пріск у таборі вождя гунів Аттіли вимовив слова «мед» і «страва». Пізніше їх використав літописець Нестор.

858 рік – перша згадка про українську мову.

862 рік – Кирилом і Мефодієм була створена глаголиця, перший слов’янський алфавіт.

1350 рік – болгарський патріарх Євтимій Тирновський переклав слов’янською мовою богослужбові книги і видав граматичні правила, які стали загальнообов’язковими для всіх слов’янських країн.

1571 рік – у рукописній граматиці чеського вченого Яна Благослава було знайдено текст балади «Дунаю, Дунаю, чому смутний течеш?», визнану найстарішим зразком української епічної поезії.

1591 рік – у Львові надруковано грецько-церковнослов’янську граматику «Адельфотес», яка заклала основи майбутньої української філології.

1618 рік – архієпископ Мелетій Смотрицький уклав граматику, в якій встановив систему відмінків, відмінювання і видів дієслів. Він першим ввів літеру «ґ» і узаконив вживання літери «й», створив правила використання великої літери, розділових знаків, правил перенесення та виділив вісім частин мови.

1798 рік – з-під пера Івана Котляревського вийшла «Енеїда», яка стала першим твором, написаним літературною українською мовою.

1873 рік – було видано правопис «Записок південно-західного відділу Географічного товариства», перший по-справжньому фонетичний український правопис.

1876 ​​рік – у Російській імперії оголошено обов’язковою «Ярижку», систему запису української мови російською абеткою, що застосовувалася до початку XX століття. Перед тим нею користувалися Котляревський та Шевченко.

1886 – Євген Желеховський створив свою систему правопису, яка була оголошена офіційною для української мови в Австро-Угорщині і використовувалася до 1922 року. На її основі на початку ХХ століття було створено нинішній український правопис.

1934 рік – на Всесвітньому мовному конкурсі в Парижі з краси фонетики українська мова посіла третє місце після французької та перської мов, а за мелодійністю її визнали другою після італійської.

Раніше опубліковано: Олександр Потебня: видатний український лінгвіст

Метки: книжки Україна

Новое на сайте

  • Статті

Посилка з міною: як херсонець урятував себе від вірної смерті

Отримати повідомлення про посилку - буденність. Але в умовах війни це навіть може стати смертельною…

06/07/2025 08:59
  • Статті

Як повернути пенсію, якщо не пройшли ідентифікацію вчасно

Через прострочену ідентифікацію чи неактивний рахунок тисячі пенсіонерів-ВПО залишилися без виплат. Нова ухвала Кабміну дозволяє…

06/07/2025 07:47
  • Новини

Чи можна не працювати під час повітряної тривоги і отримувати зарплату

Чи має право роботодавець вимагати від працівника виконувати свою роботу під час повітряної тривоги?

06/07/2025 06:34
  • Новини

Магнітні бурі на неділю, 6 липня – який вплив на здоров’я

Магнітні бурі впливають на здоров'я багатьох людей, і щоб добре підготуватися до складного періоду, потрібно…

05/07/2025 21:55
  • Новини

Обмін паспортів: кому потрібно терміново обновити документи

Деякі паспорти можуть втратити чинність – і ви залишитися без документа. Що саме стати причиною…

05/07/2025 21:03
  • Новини

Отримувачі соцвиплат мають пройти перевірку, інакше допомогу призупинять: хто потрапив до списків

Частина отримувачів соцдопомоги може опинитися без виплат – і причина в новій процедурі, яку запровадили…

05/07/2025 20:00