«З грудня 1983 року по серпень 1990 року я проживала в місті Коростень (Житомирська область). Це територія посиленого радіаційного забруднення (третя зона). З вересня 1987 року по березень 1990 року була покликана до військової частини на службу писарем. За станом здоров’я мені дали III групу інвалідності і статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії.
При призначенні пенсії за інвалідністю у 2003 році мені в стаж зарахували всього 12 років (за моїми підрахунками, було близько 20 років). Мені не зарахували вісім років: період, коли я перебувала на біржі праці, період проживання в зоні ЧАЕС, період догляду за матір’ю. У підсумку я отримую мінімальну пенсію в розмірі прожиткового мінімуму. Чи маю я право, як колишній військовослужбовець, отримувати пенсію в розмірі 16 тисяч гривень? Або можу я розраховувати хоча б на шість мінімальних пенсій за чорнобильським законом (стаття 54)?
Валентина Олександрович, м Мукачеве, Закарпатська обл.»
Як ми зрозуміли з вашого листа та доданих до нього документів, статусу безпосереднього ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС у вас немає, є статус потерпілої. Пенсія за інвалідністю призначена за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Але призначена вона без урахування зарплатні, в мінімальному розмірі, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23 листопада 2011 року (з останніми змінами від 1.07.2019 р.). Так, згідно з пунктом 11 цієї постанови, мінімальний розмір пенсії для осіб з інвалідністю III групи становить 145% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тобто потрібно визнати, що ваша пенсія все-таки вища за рівень прожиткового мінімуму.
Нагадаємо, що з 1 липня 2021 року зазначений прожитковий мінімум становить 1854 гривні, а 145% – це 2688,30 гривні. Крім того, згідно з пунктом 13 зазначеної постанови, особам з інвалідністю III групи, які належать до категорії 1, встановлюється додаткова пенсія в розмірі 284,70 гривні.
Як ми розуміємо, через відсутність статусу ліквідатора немає можливості розраховувати пенсію на підставі пункту 9-1 зазначеної постанови. У ньому сказано, що розмір пенсії може бути визначений з урахуванням п’яти мінімальних зарплат в Україні, встановлених на початок року. До слова, така пенсія становить не 16 тисяч гривень, як ви пишете в листі. Якщо відкинути деталі, то, щоб отримати основний розмір пенсії за інвалідністю за відповідною формулою в цьому році, потрібно 15 743,98 гривні помножити на відсоток втрати працездатності.
Отримувати пенсію в розмірі шести мінімальних ви не можете, оскільки така норма в Законі давно відсутня. Хоча раніше пенсія за інвалідністю III групи справді мала призначатися в розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком. Цю норму вилучили з Закону в 2008 році. Нещодавно Конституційний суд начебто визнав ті зміни неконституційними. Верховній Раді наприкінці червня цього року навіть довелося вносити чергові зміни до багатостраждального Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тепер пенсії обіцяють збільшити заднім числом вже з 1 липня. Зараз пенсії за інвалідністю III групи, пов’язаної з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчі за 3700 гривень. Але це далеко не шість мінімальних пенсій. Цю норму Верховна Рада так і не повернула.
На завершення – трохи про стаж. При розрахунку вашої пенсії кількість стажу ролі взагалі не відіграє і на її розмір жодним чином не впливає. До речі, згідно з чинним законодавством, до стажу при призначенні пенсії повинні зараховувати і періоди одержання допомоги по безробіттю (недостатньо просто стояти на обліку в центрі зайнятості), і періоди догляду за інвалідом I групи або дитиною з інвалідністю, а також за пенсіонером, який, за висновком медичного закладу, потребує постійного стороннього догляду. Якщо людина вийшла на пенсію, а потім когось доглядала, то це до стажу вже не зарахують. Можливо, для зарахування до стажу періоду догляду за матір’ю вам забракло якихось документів. А ось зарахування до стажу періодів проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю законодавством не передбачено.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Нагадаємо, раніше опубліковано: Наші діти й онуки залишаться без пенсії? Серйозно?
"Нафтогаз" впровадив нові правила для оплати рахунків за газ. Споживачів закликають не допускати прострочення платежів…
Виплати під загрозою! Якщо не проводити жодних операцій із пенсійною карткою, ви можете втратити доступ…
Стартувала видача гуманітарної допомоги. Продуктові набори та засоби гігієни надаються не кожній людині окремо, а…
У 2025 році в Україні змінюються умови отримання пенсій по інвалідності. Хто має пройти повторний…
Цієї ночі окупанти атакували кілька областей, зокрема Дніпропетровську, Харківську, Запорізьку, Київську та інші. Представники обласної…
Почалася реєстрація для отримання грошової допомоги в межах міжнародного проєкту, спрямованого на покращення умов життя.