Статті

Купити простіше, ніж лагодити: чому побутова техніка швидко виходить з ладу?

Відремонтувати її часто буває неможливо, бо немає запчастин. Чому ж таке діється і що робити нам, споживачам?

Чому якісну техніку виробляти не завжди вигідно?

Останнім часом термін служби побутової техніки дедалі менший. Це помічають всі. Наприклад, холодильник, куплений 20-25 років тому, у багатьох тихо доживає свій вік де-небудь на дачі. Причому працює він справно і відправлятися на звалище не збирається. Ту ж техніку, що її багато хто з нас придбав недавно, вже доводиться лагодити або навіть міняти на нову.

Вже давно не таємниця, і про це дедалі частіше говорять вголос, що виробникам невигідно виготовляти довговічні прилади. Навіть найвідоміші корпорації усіма силами намагаються змусити споживачів частіше оновлювати побутову техніку і електроніку – їм вигідніше продати нову модель, ніж лагодити стару. Деталі «морально застарілої» техніки знімають з виробництва, хоча пральні машини або ноутбуки могли б прослужити ще кілька років. Наприклад, людям з невеликими доходами, яким не потрібна купа нових малозрозумілих опцій. Споживачам передпенсійного і пенсійного віку теж не цікаві «навороти», якими оснащують нові моделі електроніки. Найчастіше їм потрібен мінімум послуг. У телефонах і комп’ютерах – це вихід в Інтернет, спілкування по телефону і фотокамера. Такі моделі могли б бути довговічними і дешевими, проте їх немає, бо виробників більше цікавить молодь – вона охочіше розлучається з грішми і представляє перспективніших покупців.

Виробників зобов’яжуть збільшити термін служби електроніки

Всього за кілька років термін служби холодильників і пральних машин скоротився до семи років, а у телевізорів і мобільних телефонів він і того менший. Чому ж виробники змушують нас витрачати гроші на придбання нової техніки, хоча стара ще могла б служити вірою і правдою? Це відбувається тому, що в розробку нових моделей виробники вкладають величезні гроші, а повернути їх вони можуть, лише збільшуючи товарообіг і спокушаючи покупців новими електронними іграшками.

Однак останнім часом у світі дедалі більше людей стали вимагати збільшення терміну служби техніки. Це змусило європейські уряди ввести нові норми, за якими виробники повинні протягом 10 років після продажу обслуговувати холодильники, пральні та посудомийні машини. Крім того, споживачам належить мати можливість купити запчастини до цих приладів протягом кількох років після того як самі прилади будуть зняті з виробництва. Експерти вважають, що для великої побутової техніки терміни мусять бути щонайменше 7-10 років, для смартфонів – 5-7 років, а для ноутбуків – 10 років.

Побутову техніку маркуватимуть по-новому

Україна впроваджує систему енергетичного маркування та екодизайну побутових електроприладів відповідно до європейського законодавства. З 1 січня 2022 року вся побутова техніка і електроніка в Україні мусить мати етикетку з позначенням того, скільки електроенергії споживає той чи інший прилад. Це допоможе зменшити витрати електроенергії та викиди парникових газів. Кількість споживаної енергії позначається латинськими літерами від А до G: літерою А позначаються прилади, які споживають найменше електрики, літерою G – ті, що споживають найбільше. Із класу А в Європі прибрали рейтинги А+, А++. Це зроблено для спрощення кваліфікації.

 Раніше опубліковано: Побутова техніка вашого дому. Чи всі моделі однаково корисні?

Новое на сайте

  • Новини

Всього одна ложка цього секретного компонента – і рис вийде білим та розсипчастим

Якщо ви хочете приготувати розсипчастий та ароматний рис, то радимо при приготуванні додати лише один…

05/04/2025 23:24
  • Новини

Чому на деревах з’являється клей і чим він небезпечний для саду

Більшість садівників, помітивши клей на деревах, нічого не роблять, вважаючи цей симптом незначним, проте що…

05/04/2025 22:54
  • Новини

Погода в Україні на неділю, 6 квітня

6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…

05/04/2025 21:58
  • Новини

Магнітні бурі на неділю, 6 квітня 2025 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?

05/04/2025 20:54
  • Новини

Хронічна втома чи небезпечний розлад: визначаємо межу між вигоранням і депресією

Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…

05/04/2025 19:25
  • Новини

Як уникнути чужих штрафів за порушення Правил дорожнього руху

Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…

05/04/2025 18:35