У природі ожину можна бачити практично в будь-якій місцевості. В Європі широко поширені садові сорти, багато з яких виведені селекціонерами. У США та інших західних країнах ягоди вирощуються переважно з комерційною метою.
Багаторічник може виростати до 2 метрів у довжину, мати вигляд куща або ліани. Під час цвітіння ожина слугує чудовим медоносом. Різні види відрізняються особливістю агротехніки і правилами догляду. Найкраще купувати саджанці ожини у спеціалізованому магазині, бо садивний матеріал у розпліднику адаптований до українського клімату і вирізняється високою якістю. Простота і невибагливість у догляді дозволяють отримувати хороший урожай навіть аматорам-садівникам.
Правила агротехніки ожини полягають не тільки у правильному виборі ґрунту та організації поливу, але також у необхідності обрізання та формування куща. Залежно від виду можуть бути потрібні додаткові заходи з укриття на зиму, підживлення, обробки від шкідників.
Найневибагливішими та найпотрібнішими сортами для вирощування в саду вважаються:
Залежно від виду смак ягоди може трохи відрізнятися. Всі сорти ожини добре зберігаються і транспортуються, можуть застосовуватися у свіжому вигляді і використовуватися для консервації.
Ожинові кущі мають тонкі ніжні гілки, які можуть постраждати від холодного вітру. Через цю особливість рослину треба саджати в добре захищених місцях – на схилах з південного або західного боку. Ґрунт має бути добре дренованим, щоб насичувати коріння рослини необхідною вологою і повітрям. Відповідні умови – поживні суглинки, супіщаний ґрунт.
Перед саджанням ділянку потрібно очистити від бур’янів, які можуть бути джерелами заражень шкідниками та хворобами. Додатково вносити добрива в ґрунт не потрібно, щоб усі поживні речовини з ґрунту не пішли в ріст куща. Виснажений ґрунт підживлюють універсальної сумішшю гною і компосту.
Підсаджування саджанців краще здійснювати навесні, але деякі сорти ожини можна садити і восени до настання стійких заморозків. Під кущ готується яма діаметром 40 см, на дно якої вводиться по 6 кг суміші гною, калійних добрив (40-50 г) і суперфосфату (100-150 г). Треба засипати коріння звичайним ґрунтом, рясно полити. Під деякі сорти доцільніше підготувати шпалери, що забезпечують поокреме розміщення стебел. Формування залежить від типу куща і довжини ліани.
На замітку! Кущі ожини швидко розростаються, тому треба залишати відстань між рослинами менше 1 м. Між рядами досить 1,5-2 м – це забезпечить хорошу провітрюваність посадки і кращий доступ для догляду.
Зволоження ґрунту – одна з основних вимог щодо догляду. Поливання ожини має бути регулярним, особливо в період дозрівання плодів. Наприкінці серпня і до середини вересня поливання треба зменшити до мінімального зволоження ґрунту, щоб забезпечити комфортну зимівлю куща.
Садова ожина швидко росте, тож потребує регулярного обрізання. Проводять захід з укорочення стебел навесні та восени. Одночасно видаляються пошкоджені, слабкі та хворі ліани.
Формування куща передбачає обрізання гілок для комфортнішого доступу до рослини. Забирають усі зайві молоді пагони, а також гілки після збирання плодів. Навесні проводиться прищипування пагонів, щоб посилити стимуляцію плодоносних бруньок.
Перше обрізання проводять на 2-й рік життя рослини. Восени рекомендується вкорочувати всі гілки, залишивши по 10-12 бруньок, для укриття на зиму. Захід проводиться щорічно після саджання рослини в саду.
Найоптимальніший спосіб розмноження ожини – придбання молодих здорових саджанців. Проте деякі садівники можуть використовувати й інші методи розширення посадки. Добре переносить ожина поділ куща або кореневого відростка. Рідше вирощують садивний матеріал з насіння.
Українцям надають підтримку у вигляді фінансової допомоги. Як отримати кошти.
Пам’ятаєте ті часи, коли для оформлення банківської картки треба було виділити пів дня, зібрати документи,…
Хочете приготувати щось смачне, але не хочете довго возитися на кухні? Спробуйте заливний пиріг! Це…
Дізнайтеся, як використовувати сновидіння для пошуку відповідей на життєві питання за допомогою методів, запропонованих психологом…
Дріжджове підживлення – це простий, екологічний і доступний спосіб покращити стан ваших рослин. Дізнайтеся, як…
Українці можуть "докупити" страховий стаж через електронний портал Пенсійного фонду, без необхідності відвідування установ. Як…