Коли земельний пай може відійти громаді

Кілька років тому було ухвалено зміни до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» 899-IV від 5 червня 2003 року. Згідно зі статтею 13 цього закону, всі власники або спадкоємці паїв до 1 січня 2025 року повинні оформити право власності на свої ділянки. В іншому разі земля без власника буде вважатися незатребуваною. Такі ділянки будуть визнані безхазяйними і передані в комунальну власність територіальної громади.
Щоб зареєструвати право власності на землю в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, буде потрібен кадастровий номер. Якщо його немає, власникам допоможе землевпорядна організація. За певну плату вона виготовить необхідну документацію і внесе відомості про вашу земельну ділянку до Державного земельного кадастру (ДЗК). Після цього ви отримаєте виписку з ДЗК з присвоєним кадастровим номером.

Нагадаємо, що до 2013 року право власності на землю підтверджувалося державним актом на право власності на земельну ділянку з місцевого органу Державного агентства земельних ресурсів.

Куди йти і що робити?

Що робити далі?

1. Звернутися до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або до нотаріуса.
2. Оплатити адміністративний збір у ЦНАП. При зверненні до нотаріуса доведеться оплатити адміністративний збір і, відповідно, послуги нотаріуса.
3. Зібрати необхідні документи:
– оригінал і копії паспорта та ідентифікаційного номера;
– квитанцію про оплату адміністративного збору (0,1% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, в якому здійснюється реєстрація права власності; 2021 року це 230 гривень);

– виписку з Державного земельного кадастру;

– документ, який є підставою виникнення права на ділянку. Це може бути договір купівлі-продажу або дарування, свідоцтво про право на спадщину, рішення суду тощо.
4. Надати перелічені документи до ЦНАП або нотаріусові і підписати заяву про державну реєстрацію права власності.
Заява розглядається не більше п’яти робочих днів. По закінченні зазначеного терміну, за бажанням, можна буде отримати роздруківку з реєстру на бланку формату А4, але без підпису і печатки держреєстратора. Новий порядок передбачає, що рішення держреєстратора розміщується на сайті Мін’юсту і має таку ж юридичну силу, як і паперове підтвердження реєстрації права. Закон надає можливість скоротити п’ятиденний термін до двох днів, доби або двох годин, проте збір за реєстрацію при цьому збільшиться.

***

Юристи радять не зволікати з реєстрацією права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Це допоможе уникнути багатьох ризиків, зокрема і судових розглядів.
 

Хто заощадить?

При оформленні права власності на земельну ділянку, придбану і оформлену в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державна реєстрація проводиться безкоштовно (тобто без сплати адміністративного збору).

Метки: документи земля

Новое на сайте

  • Статті

Піжама для дівчинки – затишна краса будинку

Піжама – домашній одяг для сну та відпочинку, який характеризується комфортом носіння та м'якістю тканини.…

23/11/2024 00:20
  • Новини

Нова дата: коли День святого Миколая у 2024 році – що категорично заборонено робити

Після переходу на новоюліанський календар дата Дня святого Миколая змінилася. Православна церква України з минулого…

22/11/2024 23:55
  • Новини

Погода в Україні на суботу, 16 листопада

Чи буде в суботу тепло, чи готуватись до дощів і снігу? Що кажуть синоптики.

22/11/2024 23:30
  • Новини

Магнітні бурі у суботу, 23 листопада

Чи буде геомагнітна активність підвищена цього вікенду? Які прогнози роблять експерти?

22/11/2024 23:05
  • Новини

Не дайте морозам знищити ваш виноград: три ефективні способи захисту

Подбайте, щоб виноград легко переніс зиму і порадував вас хорошим урожаєм наступного року.

22/11/2024 22:40
  • Новини

Немає часу, а солодкого хочеться: готуємо чудовий шоколадний рулет «Хвилинка» без випічки

Дуже смачний десерт за рекордно короткий час – ви будете у захваті від цього рецепту.

22/11/2024 22:16