Одне слово, займатися всім тим, що так тішило ще зовсім недавно – якихось десять років тому. Чому ж вік у нашій країні вважається ганьбою, а активне життя в 60 або 70 років викликає зневажливу посмішку?
На сторінках нашої газети ми часто публікуємо матеріали про те, що треба радіти життю, бути активним у будь-якому віці. Однак на подібні матеріали у людей нерідко з’являється негативна реакція. Навіть у «Фейсбуці» можна прочитати багато подібних коментарів: «Справа не в грошах, коли вони є. Мені 67 років, вдова, пенсія близько 1900 гривень. Як щодо ходити раз на тиждень до салону краси?» Або такий: «Коли немає коштів, то людина не може собі дозволити якісні, багаті на вітаміни й мікроелементи продукти, а змушена купувати пластикову їжу в дешевих торгових мережах, з високим вмістом канцерогенів. Це теж щастя?»
Але ж погодьтеся, що не все так погано в нашому житті. Так, звичайно, є речі, які ми неспроможні змінити, але якщо піддаватися їм, то наше життя справді перетвориться на суцільну муку. А цього вже точно нікому не хочеться, тому давайте міняти своє ставлення до того, як ми живемо.
Два роки тому у Франції спалахнув скандал, що охопив усю країну: 50-річний письменник Ян Муакс в інтерв’ю журналу «Мері Клер» заявив, що не зміг би покохати однолітку, бо вона не така спокуслива, як 25-річна жінка. Його слова викликали у Франції хвилю обурення. Відомі французькі журналістки і актриси зрілого віку стали викладати в соцмережах свої фото в купальниках з їдкими коментарями на адресу письменника, публікувати знімки немолодих голлівудських зірок, які користуються популярністю, а один з журналів навіть випустив матеріал з добіркою фото багатьох відомих красунь віком за шістдесят.
Якби подібна ситуація сталася в нашій країні, на образливе висловлювання, ймовірно, ніхто не звернув би уваги. Адже у нас багато які жінки самі вважають, що після п’ятдесяти їм вже нічого не потрібно і вони самі нікому не потрібні. Чомусь жінка елегантного віку, яка добре виглядає і модно одягається, викликає неприйняття. Хіба десь сказано, що в певному віці їй потрібно переходити на байковий халат і повстяні тапки? І чому?
Адже навіть у дуже зрілому віці людина здатна багато на що. Наприклад, американська льотчиця Маріон Харт у 66 років отримала посвідчення пілота, а коли їй виповнилося 80, перетнула в одиночному безпересадочному польоті Атлантичний океан. Пізніше вона повторила цей переліт шість разів. Український інженер Євген Патон здобув нову спеціальність, коли йому виповнилося 60 років, а знаменитий міст через Дніпро в Києві був спроектований і побудований, коли вченому було 83 роки.
Відомий життєлюб Пабло Пікассо, досягнувши похилого віку, визнавав, що «потрібно витратити багато часу, щоб стати нарешті молодим». І це не просто слова. Вчені виділяють три види старіння: біологічне – фізичне згасання, соціальне – втрата соціального статусу і психологічне – погіршення ставлення до власної старості. Третій вид – найнебезпечніший.
Якщо ви помічаєте у себе ознаки цього виду старіння, то терміново змінюйте свій світогляд. Перестаньте виправдовуватися і почуватися винуватою. Не бійтеся пробувати щось нове і не звертайте уваги на злостивців. Не бійтеся мріяти.
Адже страшний не вік, а острах старіти і сором за це. Такий менталітет формувався у нас протягом багатьох років у державних масштабах. Але все-таки головні «генератори» нашої негативної самооцінки – люди, що вічно всім невдоволені і всіх засуджують. До речі, хороша новина: ті, хто звик бачити в усьому лише погане, старіють набагато швидше. Тому менше звертайте уваги на заздрісників і будьте завжди молоді душею.
…потрібно витратити багато часу, щоб стати нарешті молодим…
Відомий журналіст Володимир Яковлев, коли зрозумів, що він належить тепер до категорії «літніх», почав цікавитися досвідом активності немолодих, але відомих людей. Виявилося, що причини старіння зовсім не у віці, а в тому, що ми про нього думаємо.
«Психологічна старість має вісім основних ознак:
– Відчуття, що найкраще в житті позаду («Ой, та скільки мені залишилося!»)
– Відчуття меншовартості свого віку стосовно інших вікових груп («Це для молодих»)
– Сприйняття себе фізично не зовсім повноцінною людиною, що має знижені фізичні та розумові можливості («Мені вже запізно»)
– Відчуття своєї фізичної непривабливості, насамперед сексуальної («Страшно на пляжі роздягнутися»)
– Втрата ідентифікації з самим собою («Дивлюся в дзеркало, себе не впізнаю»)
– Втрата цікавості до нових знань, здатності до розвитку і бажання розвиватися, життя «на повторі» («Пізно починати»)
– Поява у мовленні великої кількості хронологічних зворотів – «вже», «ще», «поки що» («Вже не можу, ще можу, поки що зарано, вже запізно» тощо).
– Скорочення кількості нових соціальних зв’язків і контактів поза своєю віковою групою («Кому я цікавий»)»
Раніше опубліковано: Чи є ліки від старості? І як подовжити життя?
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…