Чи справді солома – найкраще добриво? Про все по порядку.
Перш за все хочу відмітити, що солома може повністю витіснити з присадибних ділянок як мінеральні добрива, так і гній. Вона здатна забезпечити ґрунт органічною речовиною, при цьому підтримуючи в ньому повітряно-водний баланс. Це відмінне живильне середовище для мікроорганізмів і хробаків, що створюють родючість нашої ділянки.
Органічних речовин в соломі близько 80%. У ній міститься 35-40% органічного вуглецю у формі різних сполук, азот, фосфор, калій, а також цілий ряд необхідних в харчуванні рослин мікроелементів (цинк, бор, марганець, мідь, молібден, кобальт).
Важливою додатковою цінністю соломи, крім поживної, є те, що вона стимулює мікробіологічні процеси в ґрунті. Вона прискорює розмноження корисних ґрунтових мікроорганізмів, які виконують роботу з розкладання органічних залишків і вивільнення елементів живлення для рослин. До речі, мінеральні добрива і свіжий гній на такий ефект просто не здатні.
Безсумнівна перевага соломи як добрива ще й в тому, що вона абсолютно безпечна – в ній відсутні збудники хвороб і шкідники.
В органічному землеробстві солома – це поверхневе добриво. Солому можна вносити протягом усього року, просто розкидаючи по поверхні землі або використовуючи як мульчу.
Солома – один з кращих видів органічної мульчі. Вносити солому на грядки потрібно тільки поверхнево. Численні дослідження і життєвий досвід показують, що заорювання соломи веде до уповільнення і навіть припинення процесу її розкладання, погіршення азотного живлення рослин і зниження їхньої врожайності. При анаеробному (безповітряному) способі розкладання соломи в ґрунті накопичуються шкідливі продукти, що порушують обмін речовин і пригнічують ріст коренів. Тобто в цьому випадку ми отримуємо протилежний ефект. Думаю, багато хто бачив на полях законсервовані в орному шарі оберемки соломи. Цього потрібно всіляко уникати на своїй присадибній ділянці. Представлені в соломі поживні речовини стають доступними для рослин тільки після їхньої повної мінералізації.
Проблема в тому, що мікроорганізми, що відповідають за процес мінералізації, самі мають потребу в азоті і беруть його з ґрунту. Щоб рослини не відчували дефіцит азоту при закладенні соломи в ґрунт і для прискорення процесу мінералізації, зазвичай, рекомендують разом з соломою вносити мінеральні добрива, такі як суперфосфат і аміачну селітру або рідкий гній. Зате при розкидання соломи по ділянці відпадає необхідність у внесенні додаткових доз азотних добрив.
Подрібнена солома, рівномірно розкидана по ділянці, розкладається значно швидше. На щастя, наявність коштовного садового подрібнювача зовсім не обов’язкова. Ціла, неподрібнена солома не менш успішно справляється зі своїми завданнями – це відмінної якості мульча і прекрасне добриво.
Солому можна і компостувати. Це підвищує і прискорює її удобрювальну цінність, але з іншого боку – це збільшує і енерговитрати. Розкидати солому по землі значно легше, аніж її компостувати.
Солома – прекрасне джерело вуглекислоти, яка поліпшує умови для повітряного живлення рослин. Актуальність вуглекислого газу багаторазово зростає під час літньої спеки і посухи, оскільки вуглекислий газ зменшує інтенсивність випаровування і підвищує посухостійкість рослин. Під соломою ґрунт завжди пухкий, вологий, навіть під час літніх посух. Вона просто кишить хробаками і наповнена поживними елементами. В кінці літа солома найбільш доступна і при цьому найбільш затребувана на городі, і вона неодмінно повинна з’явитися на кожній присадибній ділянці.
Галина ПРОСЯНА.
м. Лиман, Донецька область.
Піжама – домашній одяг для сну та відпочинку, який характеризується комфортом носіння та м'якістю тканини.…
Після переходу на новоюліанський календар дата Дня святого Миколая змінилася. Православна церква України з минулого…
Чи буде в суботу тепло, чи готуватись до дощів і снігу? Що кажуть синоптики.
Чи буде геомагнітна активність підвищена цього вікенду? Які прогнози роблять експерти?
Подбайте, щоб виноград легко переніс зиму і порадував вас хорошим урожаєм наступного року.
Дуже смачний десерт за рекордно короткий час – ви будете у захваті від цього рецепту.