Тоді Юрій Єрмаков, молодий і енергійний полковник, керував дивізійними тактичними навчаннями з бойовою стрільбою. Та так, що сам корифей військової справи маршал Москаленко удостоїв його похвали. Побілений сивиною генерал-майор у відставці готується відзначити 80-річчя і з властивою йому відповідальністю очолює Одеську обласну організацію Української спілки ветеранів Афганістану (УСВА).
Нещодавно сказав Юрію Михайловичу:
– Хочу написати про вас в газету «На пенсії». Не будете заперечувати?
Поміркувавши, Єрмаков відповів:
– Читаю «На пенсії». Толкове видання, повчальне. Вважаю, оскільки я людина публічна, то якихось приводів для заперечення не маю. Відповім на будь-які запитання.
– Скажіть, шановний Юрію Михайловичу, добре бути генералом?
Посміхаючись, Єрмаков відповів:
– Звичайно ж, не так, як співалося у відомій пісеньці. Для мене головним критерієм була завжди відповідальність за свої справи і вчинки, за людей, якими доводилося командувати. Але ніякими особливими привілеями ми не користувалися. Хоча, як писав у своїх мемуарах генерал-лейтенант Валентин Плеханов, його в рідному селі земляки запитували: а генерали їдять картоплю?
– Що засмучує нині бойового генерала?
– Те, що й сьогодні, на жаль, ставлення до учасників бойових дій на території інших держав намагаються будувати на принизливому принципі давно минулих днів: «Ми вас туди не посилали». Це не справедливо! Як сказав в інтерв’ю газеті «Голос України» голова УСВА Сергій Червонописький, треба зберігати пам’ять про події та загиблих друзів, надавати підтримку нашим воїнам. Підписуюся під цими словами і пишаюся, що мені довірили керувати регіональною організацією УСВА.
***
– Юрію Михайловичу, ви очолювали групу фахівців, які виконували завдання в складі Національної гвардії особливого призначення президента Афганістану. Забезпечували висновок Обмеженого контингенту радянських військ з Афганістану через знаменитий тунель на перевалі Саланг. Що особливо запам’яталося?
– Постійні обстріли наших колон, раптові напади. Тоді ніхто не був застрахований від поранень, контузій і навіть загибелі.
– А після виведення військ куди пролягли ваші шляхи-дороги?
– Я залишився в цій кровоточивій країні. Навчав силовиків Національної гвардії ведення бойових дій проти «духів», що володарювали в горах. Брав участь у плануванні бойових операцій. Довелося пережити і заколот проти президента Мохаммеда Наджибулли, який очолював міністр оборони Шах-Наваз Танай. Тоді на штаб Національної гвардії скинули три півторатонні бомби, і мене контузило.
– Воїни-афганці розповідали мені, що моджахеди полювали за нашими радниками в будь-який час дня і ночі.
– Це так. За мою голову «духи» призначили нагороду в 50 тисяч доларів. Мабуть, врахували, що я закінчив дві військові академії, мав досвід участі в бойових діях і їх плануванні.
***
– Товаришу генерал-майор, залишмо Афган в обіймах минулого. А після нього куди відбути був наказ?
– До Південної Пальміри на посаду першого заступника начальника штабу Одеського військового округу. Тут зустріли мене батько, мама і брат. Після розвалу Країни Рад мій вибір, як генерала, був однозначний і непорушний: присягнути на вірність народу незалежної України.
– Через деякий час ви опинилися в колишній Югославії в складі миротворчих сил ООН. Чому саме вас туди направили?
– Тому що я вже бував у подібних ситуаціях, організовував і проводив конвої, встановлював блокпости і організовував на них контрольно-пропускну службу. Багато наших офіцерів не знали, що таке система блокпостів, а я її створював в тому ж Карабасі. Багато чого довелося пережити. Наші воїни регулярно доставляли продовольство в місця проживання різних етнічних груп через території, які контролювали боснійські серби, хорвати, мусульмани, що ворогували між собою. І колони з гуманітаркою рухалися по суті через зони бойових дій. Наші військовослужбовці були озброєні, але, відповідно до Статуту ООН, не могли відкривати вогонь у відповідь, оскільки виконували миротворчу місію.
***
– Що для вас, людини, яка зазнала багато чого в житті, актуально сьогодні?
– Як професійний військовий, який пройшов через горнило багатьох конфліктів, не з чуток знаю, що таке загибель людей. Вважаю, що тепер найголовніша задача для України – припинення війни на сході країни.
– До вашого вісімдесятиріччя, можна сказати, рукою сягнути. Що важливо робити людині, щоб стати членом почесної співдружності довгожителів?
Юрій Михайлович кинув на мене чіпкий погляд примружених очей і, злегка посміхнувшись, відповів:
– Це складне питання. Я приєднуюся до тих порад, які дали читачам герої ваших попередніх оповідань про довгожителів на сторінках шанованої газети «На пенсії». А від себе додам: у всьому знайте міру. Навіть у прояві доброти. Її треба дарувати лише тому, хто заслуговує. Що стосується погляду на свій соціальний стан, то не варто позиціонуватися особливим, а треба бути як усі люди, не вважаючи себе вищим і кращим за інших. Правий був Віктор Гюго, який залишив нам мудре повчання про те, що то щастя для людей похилого віку, якщо в них залишилися любов до науки, до музики, до театру, взагалі певна сприйнятливість до зовнішнього світу. Те, що людина має в собі, ніколи їй так не знадобиться, як у старості.
Віктор Мамонтов
На знімках: генерал-майор у відставці Юрій Єрмаков
ДОСЬЄ «НП»
Юрій Єрмаков народився 5 лютого 1945 року в селі Онуфріївка Кіровоградської області. Батько і мати – фронтовики. Прикладом у всьому і завжди був тато, кавалер багатьох бойових орденів. Питання про вибір професії Єрмаковим-молодшим було вирішено вже в шкільні роки – Батьківщину захищати. Але мама була проти, тому дві спроби Юри вступити до Суворовського училища виявилися безуспішними. Але її величність Доля винесла свій вердикт: Єрмаков успішно закінчив Одеське військове вище загальновійськове командне училище. Пройшов шлях від командира мотострілецького взводу до комдива, поповнивши багаж своїх знань у Військовій академії імені Фрунзе і в Академії Генерального штабу ЗС СРСР. Нагороджений трьома орденами Бойового Червоного Прапора, двома – Червоної Зірки, «За службу Батьківщині», орденом Дружби народів Республіки Афганістан та іншими.
Раніше опубліковано: Правда про війну
Дуже смачний десерт за рекордно короткий час – ви будете у захваті від цього рецепту.
Незважаючи на обіцянки, не всі українці матимуть змогу отримати нову грошову допомогу від президента.
У якому віці можна буде вийти на пенсію наступного року і який стаж потрібно мати.
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.