«Я ветеран праці, маю статус «діти війни» (1941 року народження). Скоро мені виповнюється 80 років, і я потребую догляду. Дружина і син померли, я залишився сам. Чи можу я оформити людину, яка мені допомагає, опікуном?
Іван Михайлович, село Кирнички, Одеська обл.»
Щоб відповісти на ваше запитання, звернімося до Цивільного кодексу України (ЦКУ). Глава 6 цього документа визначає поняття «опіка» та «піклування» і регулює правовідносини в даній сфері.
Опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними (стаття 58 ЦКУ).
Піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена (стаття 59 ЦКУ).
Недієздатною може бути визнана людина, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (стаття 39 ЦКУ).
Обмежити цивільну дієздатність людини суд може в тому разі, якщо вона страждає на психічний розлад, що істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Обмеження дієздатності є можливим і в тому разі, якщо людина зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, азартними іграми і тим ставить себе або свою сім’ю, а також інших осіб, яких вона за законом повинна утримувати, у скрутне матеріальне становище (стаття 36 ЦКУ).
Встановлює опіку та піклування над зазначеними особами суд. Він же призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Важливо знати про те, що опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними і можливості особи виконувати обов’язки опікуна або піклувальника.
Виходячи зі сказаного вище, слід зазначити, що цей варіант не для вас, оскільки він передбачає наявність серйозних проблем із психічним здоров’ям. Але є й інша можливість – укласти договір довічного утримання (догляду).
Правові відносини, пов’язані з договором довічного утримання, регулюються нормами Цивільного кодексу, Сімейного кодексу, а також Законом України «Про нотаріат».
Розглянемо основні моменти такого договору.
Раніше повідомлялося про те, яку допомогу надає соцпрацівник.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…