Що це за документ? Кому і чому доведеться поділитися своїми кревними з державою?
Що таке податкова амністія?
Згідно з проектом закону, добровільна декларація активів і майна громадян, з яких не було сплачено податки, пройде в Україні з 1 вересня 2021-го по 1 вересня 2022 року. Стосується вона лише тих, хто будь-яким способом уникав сплати податків: працював неофіційно і отримував зарплату «в конверті». Тепер громадяни, які десятиліттями не платили податки з доходів, здобудуть право легалізувати свої статки. Добровільне декларування звільняє від відповідальності за несплату податків.
Кому доведеться відзвітувати про свої доходи?
Щодо подання добровільної декларації доведеться замислитися:
Що можна не декларувати?
Нормативним майном, яке не треба декларувати, в законопроекті вважається:
– для ведення особистого селянського господарства – 2 га;
– для садівництва – 12 соток;
– для будівництва житлового будинку – не більше 25 соток в селах, 15 соток – в селищах, 10 соток – в містах, для гаража – не більше однієї сотки;
Який податок доведеться заплатити?
Податок на доходи фізичних осіб в Україні – 18% плюс 1,5% військового збору. Це те, що платять громадяни, які працюють «по-білому». Для тих, хто уникав сплати податків, в рамках одноразової податкової амністії пропонують ставки:
5% – на валютні цінності та активи, розміщені на рахунках в банках в Україні;
9% – на активи за кордоном.
За держоблігації, куплені в період з 1 січня 2021 року до 20 червня 2022 року, але до подачі декларації, доведеться заплатити 2,5% їх номінальної вартості.
«Удар» по нерухомості: скільки доведеться заплатити?
Виходячи з норм нового закону, декларувати потрібно «зайву» площу. Тобто в квартирі загальною площею 300 квадратних метрів заплатити треба лише за 180 квадратних метрів (300-120 =180).
Щоправда, в законі нічого не сказано про те, наскільки оцінка нерухомості повинна бути «свіжою»: чи можна, наприклад, надати ціну десятирічної давності? Втім, є пункт про перевірку даних і можливе донарахування податку, якщо чиновники вирішать, що оцінку занижено.
Після завершення кампанії з легалізації майна не виключено, що влада відкриє полювання на «ухильників». Якщо ви не зможете пояснити, звідки у вас свого часу взялася необхідна сума для покупки нерухомості, доведеться платити податок вже за ставкою 18%. І, до того ж, штраф за несвоєчасну сплату податків. Він складе 25% від суми неоплаченого податкового зобов’язання. Тобто, за 100 квадратних метрів потрібно буде вже заплатити понад 20 тисяч доларів. Не факт, що усі власники зможуть знайти такі суми, тому їм просто доведеться позбавлятися нерухомості.
Чи не обернеться амністія поборами і переслідуваннями?
Податкова амністія не дає імунітету, відзначають експерти. Нічого не заважає СБУ або Нацполіціі почати розслідування, наприклад, за ст. 209 КК України: легалізація і відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом. Тобто громадяни, які вирішать зараз подати декларацію, можуть опинитися «під ковпаком».
Не прописана в законі і відповідальність за розголошення інформації. І це створює ризик, що декларації послужать приводом для розслідувань з боку правоохоронців. А низький поріг вартості оподатковуваних активів призведе до того, що під податковий контроль підпадатимуть громадяни із середніми доходами.
До того ж документ зобов’язує Кабмін протягом дев’яти місяців внести законопроект про посилення контролю над повнотою оподаткування доходів фізичних осіб.
– Йдеться про тотальний контроль доходів і витрат громадян. Вся інформація подібного роду стікатиметься в податкову, яка на свій розсуд зможе починати розслідування щодо будь-якого громадянина, – зазначає член Економічної експертної платформи Олег Гетьман. – Особливо, якщо врахувати корумпованість держструктур – в тому числі податкової – і наші суди.
Цифра
1 млрд. доларів сподівається отримати уряд у результаті податкової амністії
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…