Середа, 23 Липня, 2025
ГоловнаДомашня енциклопедіяКоли моляться – перемагають: як Богородиця врятувала Почаївську лавру

Коли моляться – перемагають: як Богородиця врятувала Почаївську лавру

Этот материал также доступен на русском языке
У день святкування Почаївської ікони Церква згадує чудеса, явлені через образ Пресвятої Богородиці. Ця ікона є символом милості, зцілення і небесного захисту, такої потрібної в наш тривожний час.

Ключові тези:

  1. Почаївська ікона Божої Матері — одна з найшанованіших святинь українського православ’я, відома своїми чудесами, у тому числі зціленнями та порятунком монастиря від ворожої облоги.
  2. Історія чудотворного образу сягає XVI століття і пов’язана з вірою, молитвою і вдячністю до Богородиці, яка продовжує виявляти Свою допомогу віруючим.
  3. Вшанування і молитва до Богородиці зміцнюють душу, дарують втіху та захищають від духовної та життєвої темряви. Відмова від молитви робить людину вразливою перед зневірою та злом.

Чому Церква вшановує Почаївську ікону Божої Матері?

З давніх-давен православні християни особливо шанують Пресвяту Діву Марію — Пречисту, Преблагословенну, Владичицю нашого спасіння. Вона стала Матір’ю Господа не випадково: смиренням, молитвою і чистотою душі підготувала Себе до цього великого служіння. І за це — прославлена всіма поколіннями.

На наше християнське шанування Богородиця відповідає Своїм покровом і небесною допомогою. Свідченням цього є численні Її чудотворні ікони. Через них вона обдаровувала людей зціленням, захистом і втіхою в скорботах.

Історія Почаївської ікони Божої Матері

Почаївська ікона Божої Матері — одна з найшанованіших святинь українського православ’я. Її історія розпочинається 1559 року, коли грецький митрополит Неофіт, подорожуючи через Волинь, зупинився у маєтку благочестивої графині Анни Гойської. На знак вдячності за гостинність він подарував їй ікону Богородиці.

Згодом Анна молилася перед образом про зцілення свого сліпого брата Филипа — і він прозрів. Вражена дивом, графиня вирішила, що не має права тримати святиню вдома, і в 1597 році хресним ходом перенесла ікону на Почаївську гору — до монастиря, де вона з того часу перебуває.

Особливо відомим є чудо, що сталося під час облоги Почаївської лаври влітку 1675 року. Тоді, під час Збаразької війни, татарські загони, що воювали на боці Османської імперії, взяли монастир у облогу. Сил для оборони у братії не було, ігумен Іосиф Добромирський закликав братів і мирян звернутися до Пресвятої Богородиці та преподобного Іова Почаївського. Всі старанно молилися перед чудотворною іконою та святими мощами.

Коли заспівали акафіст Божій Матері, над лаврою з’явилася Сама Богородиця з ангелами та святим Іовом. Небесне видіння охопило страхом нападників. У паніці вони почали стріляти у з’яву, але стріли поверталися назад і ранили самих нападників. Військо охопила паніка, і, не розрізняючи ворогів і своїх, вони в сум’ятті почали вбивати один одного, рятуючись втечею. Захисники лаври переслідували ворога і взяли багатьох у полон. Дехто з полонених згодом прийняв святе хрещення і залишився жити в обителі.

Чому було встановлено святкування на честь Почаївської ікони Божої Матері

На згадку про чудесне визволення обителі від знищення було встановлено щорічне святкування на честь Почаївської ікони Божої Матері.

23 липня за новоюліанським календарем і 5 серпня — за юліанським тисячі вірян збираються у храмах і монастирях, щоби спільно прославити Пресвяту Богородицю, Яка є не тільки Матір’ю Господа, а й нашою небесною Мамою і Заступницею. Вона завжди чує молитви, з якими ми припадаємо до Її образу — чи в скорботі, чи в радості, чи в хвилини сумніву. Особливо часто ми звертаємося до Неї під час хвороб і тривог, і відчуваємо Її милосердну присутність.

Та, на превеликий жаль, є люди, які, спираючись лише на власні сили, нехтують молитвою до Богородиці. Такі душі духовно осиротівають, і з часом у їхнє життя приходить зневіра, а з нею — і спокуси, які руйнують душу.

Не відмовляймося ж від великого дару небесного материнського заступництва. З’єднуючись із Пречистою у молитві, відкриваймо їй свої серця. Нехай Її Покров захищає нас від зла, а Її любов зігріває навіть у найтемніші часи. Амінь.

За матеріалами православної преси

Вас також можуть зацікавити новини:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні